Usmernenie dieťa, žiak
Usmernenie pre rodičov platné od 3.11.2020
Usmernenie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR k opatreniam vyplývajúcim z celoplošného testovania „Spoločná zodpovednosť“
- V prípade pozitívne testovanej osoby sa podľa § 1 vyhlášky č. 15 Úradu verejného zdravotníctva z 29. októbra 2020 (ďalej len „vyhláška č. 15“) nariaďuje tejto osobe aj osobám žijúcim s ňou v spoločnej domácnosti povinná 10-dňová izolácia. Ak dieťa, žiak, učiteľ alebo zákonný zástupca obdrží pozitívny výsledok antigénového testu (alebo ho obdrží osoba, s ktorou žije v spoločnej domácnosti), ostáva v povinnej 10-dňovej izolácii. V tomto prípade žiak ani dieťa nenavštevujú školu prezenčne.
- Ak je dieťa alebo žiak v povinnej 10-dňovej izolácii z dôvodu svojho pozitívneho výsledku alebo pozitívneho výsledku testu člena jeho domácnosti, zákonný zástupca informuje lekára podľa § 1 ods. 2 písm. b) vyhlášky č. 15. Zákonný zástupca oznamuje škole povinnú izoláciu dieťaťa alebo žiaka a informuje, či sa žiak zúčastní dištančného vzdelávania. Ak sa žiak dištančného vzdelávania nezúčastňuje, škola ho eviduje ako neprítomného. Pri návrate do školy po ukončení 10-dňovej povinnej izolácie odovzdáva zákonný zástupca škole potvrdenie od lekára. V prípade negatívneho výsledku testu podľa § 1 ods. 2 písm. a) a § 2 ods. 2 písm. a) vyhlášky č. 16 Úradu verejného zdravotníctva z 30. októbra 2020 (ďalej len „vyhláška č. 16“) je možné vstúpiť do vnútorných a vonkajších priestorov školy alebo školského zariadenia až po tom, ako sa osoba preukáže potvrdením o negatívnom výsledku testu.
- Ak je dieťa alebo žiak v povinnej 10-dňovej izolácii z dôvodu svojho pozitívneho výsledku alebo pozitívneho výsledku testu člena jeho domácnosti, zákonný zástupca informuje lekára podľa § 1 ods. 2 písm. b) vyhlášky č. 15. Zákonný zástupca oznamuje škole povinnú izoláciu dieťaťa alebo žiaka a informuje, či sa žiak zúčastní dištančného vzdelávania. Ak sa žiak dištančného vzdelávania nezúčastňuje, škola ho eviduje ako neprítomného. Pri návrate do školy po ukončení 10-dňovej povinnej izolácie odovzdáva zákonný zástupca škole potvrdenie od lekára. V prípade negatívneho výsledku testu podľa § 1 ods. 2 písm. a) a § 2 ods. 2 písm. a) vyhlášky č. 16 Úradu verejného zdravotníctva z 30. októbra 2020 (ďalej len „vyhláška č. 16“) je možné vstúpiť do vnútorných a vonkajších priestorov školy alebo školského zariadenia až po tom, ako sa osoba preukáže potvrdením o negatívnom výsledku testu.
- Podľa § 1 ods. 3 a § 2 ods. 3 vyhlášky č. 16 je riaditeľ alebo ním poverený zamestnanec oprávnený požadovať od osoby vstupujúcej do vnútorných alebo vonkajších priestorov školy alebo školského zariadenia preukázanie sa negatívnym výsledkom testu alebo potvrdenie o výnimke podľa vyhlášky č. 16.
- V prípade, že sa osoba nevie preukázať negatívnym výsledkom testu alebo potvrdením o výnimke, v zmysle vyhlášky č. 16 nemôže vstúpiť do vnútorných a vonkajších priestorov školy alebo školského zariadenia.
- Zákonný zástupca, ktorý sa nevie preukázať negatívnym výsledkom testu, podľa vyhlášky č. 16 nemôže vstúpiť do vnútorných a vonkajších priestorov školy alebo školského zariadenia. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v tomto prípade odporúča, aby zákonný zástupca neumiestňoval dieťa do materskej školy na najbližších 10 kalendárnych dní. Pokiaľ ide o zákonného zástupcu žiaka základnej školy, ministerstvo odporúča zákonnému zástupcovi ospravedlniť žiaka z vyučovania na 5 za sebou nasledujúcich vyučovacích dní. V tomto prípade ide o 3. november, 4. november, november, 10. november a 11. november 2020. Pri návrate do školy po viac ako troch dňoch predkladá zákonný zástupca vyhlásenie o bezinfekčnosti, ktoré je upravené , nove. https://www.minedu.sk/data/att/17773.pdf
2.11.2020 Riaditeľka školy Mgr. Viera Poliaková
Rozvrh hodín pre 5. - 9. ročník počas dištančného vzdelávania
Rozvrh 5.A:
Rozvrh 6.A:
Rozvrh 7.A:
Rozvrh 8.A:
Rozvrh 9.A:
Pokyny pre žiakov a učiteľov počas uzavretia školy – dištančné vzdelávanie
- Žiaci sa učia v domácom prostredí a to tak, že vykonávajú aktivity, ktoré im plánujú a elektronicky zadávajú vyučujúci. Spôsob zadávania úloh je cez portál www.bezkriedy.sk Preto je nevyhnutné, aby žiaci pravidelne sledovali novinky a úlohy zadané cez tento portál. Ďalej je potrebné, aby si žiaci do svojich PC, notebookov, tabletov alebo mobilných telefónov nainštalovali aplikáciu Zoom, pretože prostredníctvom tejto aplikácie budú prebiehať video – online hodiny žiakov celej triedy s vyučujúcim . Žiaci sa riadia rozvrhom hodín.
- Žiaci, ktorí sa budú vzdelávať on-line dostali informácie o stiahnutí aplikácie Zoom, v prípade problémov uvádzame link k postupu jeho inštalácie.
Vyučovacie hodiny sú nasledovne:
1. hodina 8:30 – 9:15
2. hodina 9:25 – 10:10
3. hodina 10:20 – 11:05
4. hodina 11:15 – 12:00
Rozvrh hodín pre žiakov 5.-9.ročníka bude uverejnený na webovej stránke školy
https://skolademandice.edupage.org/ .
- Dištančné vyučovanie prebieha denne od 8:30 hod. do 12:00 hod. Účasť na dištančnom vyučovaní je povinná (učitelia zaznamenávajú účasť – neúčasť, čo bude zohľadnené pri záverečnom hodnotení žiaka).
- V prípade vzniknutých problémov (napr. ochorenie, PN, vyšetrenie u lekára, technické problémy), ktoré neumožňujú zapojiť sa do dištančného vzdelávania, je žiak alebo jeho zákonný zástupca povinný bezodkladne informovať triedneho učiteľa. V prípade neúčasti na online hodine a nepredloženia zadávaných úloh dohodnutým spôsobom a do stanoveného termínu vyučujúcemu daného predmetu, zaznamenáva učiteľ žiakovu absenciu do elektronickej triednej knihy. Následne je povinný predložiť ospravedlnenie žiakovej neúčasti ako pri prezenčnej forme vyučovania. Zisťovanie podmienok pre zabezpečenie dištančného vzdelávania on-line formou alebo prostredníctvom doručovania pracovných listov bolo zisťované vopred a vychádzame z daného zisteného stavu.
- Žiaci, ktorí sa budú vzdelávať a plniť úlohy prostredníctvom pracovných listov, sú povinní dané úlohy a zadania splniť a odovzdať ich vždy do termínu, ktorý bude uvedený na pracovnom liste. Dané pracovné listy žiaci budú odovzdávať pedagógom a pedagogickým asistentom, ktorí si ich prídu prevziať. Vypracovať pracovné listy je povinnosťou každého žiaka. Pri ich nesplnení a neodôvodnení nevypracovania vyučujúci to bude považovať za nesplnenie povinnosti, kedy bude okamžite nadviazaný kontakt s rodičom, ktorý musí zdôvodniť nezapojenie sa dieťaťa do vzdelávania. Upozorňujeme, že aj vzdelávanie formou doručovania pracovných listov je povinné, nie dobrovoľné a je zaznamenávané v dochádzke.
- Cieľom každej úlohy a zadania je, aby ich žiak samostatne spracoval. Ak učiteľ zistí nedostatočnú mieru samostatnej práce žiaka pri splnení úlohy (skopírované z internetu alebo skoro totožné s výsledkom spolužiaka), hodnotí prácu žiaka ako nevyhovujúcu. Teda buď prácu vráti ako nedostatočne spracovanú alebo klasifikuje "nedostatočnou".
- V prípade žiackej pasivity, bude žiak vyzvaný ku zapojeniu sa do vyučovania a súčasne škola oboznámi zákonného zástupcu s touto skutočnosťou a požiada ho o nápravu.
- Počas obdobia dištančného vzdelávania sa budú dodržiavať metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu žiakov z jednotlivých predmetov realizovaných dištančou formou.
- V prípade potreby bude žiakom vzdelávajúcim sa podľa IVVP (integrovaným žiakom) poskytnutá individuálna online konzultácia navyše so školským špeciálnym pedagógom, poskytnú sa im študijné materiály v rozsahu a spôsobom, ktorý si individuálne dohodne s príslušným vyučujúcim.
- Počet hodín bude stanovený rozvrhom hodín, ktorý bude zverejnený na stránke. Plánovanie učenia sa si robí žiak sám a to tak, aby stihol splniť úlohy do termínov určených učiteľom. Žiak môže kontaktovať učiteľa za účelom konzultácie súvisiacej s preberaným obsahom učiva. Konzultácie prebiehajú v čase od 12.15 hod. do 14.00 hod. V prípade nemožnosti skontaktovať sa s pedagógom v danom čase, je potrebné sa s pedagógom dohodnúť na inom čase pre konzultáciu.
V Demandiciach, 23. 10. 2020 Mgr. Viera Poliaková, riaditeľka školy
Prechod žiakov 2. stupňa na dištančné vzdelávanie – oznam pre rodičov a žiakov
Vážení rodičia, milí žiaci,
školy prechádzajú na dištančné vzdelávanie od pondelka 26. októbra do piatka 27. novembra 2020. Cieľom tohto opatrenia je limitácia interakcií a prenosu ochorenia medzi rodinami. Prechod na dištančnú výučbu neplatí pre materskú školu a prvý stupeň základnej školy. Prevádzka MŠ, ŠKD a vzdelávanie na 1. stupni je v bežnom režime. V prípade iných usmernení vás budeme informovať.
Žiaci 5. – 9. ročníka prechádzajú na dištančné vzdelávanie. Od pondelka 26.10. 2020 bude prebiehať online vzdelávanie. Online vzdelávanie sa bude realizovať cez portál www.bezkriedy.sk, kde žiaci dostanú potrebné informácie na realizáciu vyučovacích hodín on-line.
Naším prvoradým cieľom je pomôcť žiakom, aby sa mohli ďalej vzdelávať. Preto nastavujeme jednotné pravidlá pre všetkých. Dištančné vzdelávanie budeme realizovať on-line hodinami cez aplikáciu Zoom, ktorá umožní byť žiakom a učiteľom v kontakte.Vaša spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá.
Link k postupu inštalácie aplikácie Zoom.
Rozvrh hodín pre jednotlivé ročníky si nájdete na stránke školy.
Oznamujeme rodičom a žiakom, že termín jesenných prázdnin sa zmenil. Jesenné prázdniny budú od 30. 10. 2020 (piatok) do 2.11.2020 (pondelok). Minister školstva SR vyhlásil ďalší termín školských prázdnin z dôvodu celoplošného testovania od 6.11.2020 (piatok ) do 9.11. 2020 (pondelok).
Od pondelka 26. 10. 2020 sú žiaci 5. – 9. ročníka automaticky odhlásení z obedov.
Vážení rodičia, buďte v kontakte so svojím triednym učiteľom a jednotlivými vyučujúcimi a pozorne si prečítajte pokyny, ktoré sú uverejnené pod týmto oznamom. Pomôžte vašim deťom s inštaláciou aplikácie Zoom a dohliadnite na to, aby vaše dieťa pravidelne každý deň sledovalo zadanie úloh cez portál www.bezkriedy.sk a zároveň pokyny, ktoré dostanú od svojich vyučujúcich cez online hodiny.
Pokyny_pre_ucitelov_a_ziakov_pocas_distancneho_vzdelavania_od_26_oktobra_2020.pdf
V Demandiciach, 24.10.2020
Mgr. Viera Poliaková.
riaditeľka školy
Angličtina a projektová výučba
Naša škola sa orientuje na výučbu anglického jazyka. Chceme vzdelávať žiakov v predmetoch potrebných pre ich život. Komunikácia v cudzom jazyku je nesmierne dôležitá najmä v čase mobility v rámci Európskej únie. Nemenej dôležitá je oblasť vzdelávania v praktickom využití. Našim cieľom je, aby žiaci našej školy získali všetky potrebné vedomosti, zručnosti, návyky potrebné pre reálny život, aby získali všetky kompetencie a spôsobilosti a ďalej ich rozvíjali a vedeli ich upotrebiť v konkrétnych životných situáciách. Pre život ich chceme pripraviť ako flexibilných, kreatívnych, komunikatívnych mladých ľudí. Žiakov budeme viesť k presnému vyjadrovaniu svojich myšlienok, kultivovať ich jazykový prejav a vystupovanie v škole, medzi spolužiakmi, pred učiteľmi, rodičmi a na verejnosti. Na vyučovacích hodinách navodzujeme atmosféru tvorivosti, ktoré žiakov nebudú zaťažovať svojou kvantitou, ale budú im osožné v každodennom živote. Našim cieľom je rozvíjať u detí fantáziu, predstavivosť a tvorivosť. Množstvo informácii žiaci získavajú prostredníctvom internetu, encyklopédií, náučných videí či tvorbou projektov. Ide o hravé učenie a rozvíjanie slovnej zásoby, ako aj konverzovanie v anglickom jazyku na témy blízke žiakom. Žiaci 5.A vypracovali projekt kde využívali metódu CLIL (Integrované tematické vyučovanie). Prírodoveda, vlastiveda, hudobná, či výtvarná výchova v anglickom jazyku pomáha žiakom rozšíriť a obohatiť si slovnú zásobu potrebnú pre ich aktívny a reálny život. Už aj oni si uvedomujú dôležitosť až nevyhnutnosť ovládať aspoň jeden cudzí jazyk. Ešte stále platí: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.“
#ErasmusDays
15. októbra 2020 sme na škole oslavovali #ErasmusDays. Žiaci 5.-9. ročníka sa mali možnosť dozvedieť niečo viac o výmenných pobytoch v rámci projektov Erasmus+ a ďalších výhodách, ktoré tieto projekty prinášajú. Pripomenuli si projekt, do ktorého bola naša škola zapojená – Conservation of Food a dozvedeli sa podstatné informácie o novom projekte, na ktorý naša škola získala grant, WHAT A WASTE!
V rámci podujatia sme sa zapojili do výzvy „Cup stacking challenge“ (Výzva v stavaní veže z plastových pohárov), ktorú sme si stanovili so zahraničnými partnermi z Talianska, Litvy a Francúzska. Tým, že na aktivitu sme zbierali plastové poháre z jogurtov sme si pripomenuli jednu z myšlienok nášho spoločného projektu WHAT A WASTE!, recyklovanie a „znovu použitie“ použitých vecí.
Napriek tomu, že sme robili aktivity spojené s výzvou po triedach kvôli súčasným opatreniam, žiaci sa pri nich zabavili. Prejavilo sa u nich nadšenie a súťaživý duch. Veríme, že do budúcna nás čakajú ďalšie podobné aktivity s projektom Erasmus+.
Viac foto na:
Úcta k starším
Október nám pripomína, jednu z najznámejších cností, ktorá môže byť zrodená v duši človeka. Je ňou úcta k starším. Úcta k tým, ktorí tvrdo pracovali, aby sa nám žilo lepšie. Je nám nesmierne ľúto, že tento rok sme nemohli byť s nimi, nie preto, že by sme ich nechceli vidieť, ale preto, že ich chceme chrániť. Veď nič nie je človeku také blízke ako iný človek, priateľsky podaná ruka, úprimné slová, ktoré vyvierajú zo srdca, ktoré človek potrebuje v každom veku.
A tak sme sa rozhodli, že aspoň prostredníctvom miestneho rozhlasu pošleme naším starým rodičom pozdrav.
Chceme im vyjadriť našu úctu a úprimné poďakovanie za ich lásku, cenné rady, slová povzbudenia a pomoc pri výchove. Nech je jeseň ich života slnečná, plná lásky a pochopenia zo stany ich najbližších...
Ďakujeme Vám!
3
Školský parlament - október
- Zasadnutie školského parlamentu.
- Mesiac úcty k starším – pozdrav z miestneho rozhlasu
- Téma mesiaca: „Týždeň zdravia“ (12.10 – 20.10.2017 )
- Týždeň aktivít k svetovému dňu zdravej výživy
- 15.10 – Svetový deň umývania rúk
- 15.10 - #ErasmusDays - 5.-9. ročník
- 13.10 – Spoznávanie a ochutnávka zeleniny
- 21.10 – Aktivita ku dňu jablka
- Výstava - Jesenné čarovanie
- 22.10 – Medzinárodný deň školských knižníc – Čítajme spoločne
Informácie pre rodičov platné od 12.10.2020- Opatrenia COVID-19
Základné odporúčania sú zmenené o nasledovné opatrenia:
Školský klub detí (ranný aj poobedný) sa realizuje nasledovne:
Deti navštevujúce školský klub sa rozdelia do 2 tried:
Trieda ŠKD pre 1. a 2.ročník – bude umiestnená v pôvodnej triede ŠKD
Trieda ŠKD pre 3. a 4.ročník – bude umiestnená vo vedľajšej triede na dolnej chodbe
Tieto deti sa nebudú stretávať a striedanie sa pri obede bude po skupinách ako prvý v poradí 1. a 2.ročník, ako druhý v poradí 3. a 4.ročník.
Od 12.10.2020 sa krúžková činnosť pozastavuje do odvolania pre všetkých žiakov.
Zákonný zástupca
V prípade neprítomnosti dieťaťa/žiaka v škole a školskom zariadení z dôvodu:
· podozrenia na ochorenie COVID-19 (označený ako „Úzky kontakt“ RÚVZ, infektológom alebo všeobecným lekárom)
· ochorenia na COVID-19 (potvrdené ochorenie RÚVZ, infektológom alebo všeobecným lekárom) predložiť pri návrate dieťaťa/žiaka do školského zariadenia "Potvrdenie o chorobe" vydané len všeobecným lekárom pre deti a dorast alebo u plnoletých žiakov všeobecným lekárom pre dospelých (u ktorých je dieťa/žiak v starostlivosti) a to bez ohľadu na dĺžku trvania jeho neprítomnosti.
Organizácia výchovnovzdelávacieho procesu
· Výchovno – vzdelávací proces prebieha v nezmenenej forme.
Telesná a športová výchovu sa bude organizovať v prípade priaznivých klimatických podmienok v exteriéri (školský dvor, okolie školy,.) formou, ktorá nepredstavuje zvýšené epidemiologické riziko prenosu infekčného ochorenia COVID-19 (napr. strečing, správne držanie tela, prechádzky). Taktiež sa odporúča v primeranej miere využívať aj teoretické formy vzdelávania v oblasti telesnej výchovy a športu (ako napríklad pravidlá športových hier, pravidlá fair-play a športového správania).
Hudobná výchova – obsah, formy a metódy sa budú realizovať s dodržaním odstupu žiakov a časť sa zameria na teoretickú formu vzdelávania.
Demandice 12.10.2020 riaditeľka školy Mgr. V.Poliaková
Spoznávanie a ochutnávka zeleniny
Prichádza sychravé jesenné obdobie a s ním spojené vírusové choroby. Pri prevencii proti týmto ochoreniam je vhodné zvýšiť príjem ovocia a zeleniny.
Aj napriek sprísneným opatreniam sme deťom trošku spríjemnili a ozvláštnili vyučovanie spoznávaním a ochutnávkou zeleniny. Žiaci po jednotlivých ročníkoch spoznávali zeleninku, pričom najväčšie ťažkosti im robilo určiť pór, baklažán, zeler či bielu reďkovku. Povedali sme si, ako zeleninu pestujeme, do akých jedál sa zelenina používa, ako je vhodné ju jesť, či upravovať tepelne v polievkach alebo iných chutných jedlách, alebo ju jesť najlepšie čerstvú! Mnohé deti sa pochválili, že pomáhali rodičom počas vyberania zemiakov! Veríme, že deťom zelenina chutila, veď o tom svedčila aj poloprázdna debnička! Nebojte sa teda deťom zabaliť k chlebíku aj rajčiny, papriky, uhorky, Vaše deti jedli v škole aj kapustové listy, či dokonca pór a brokolicu, ba chrumkali aj surový kaleráb.
Projekt Erasmus+
V tomto školskom roku naša škola získala nový grant na medzinárodný projekt Erasmus+ s názvom WHAT A WASTE! – ČO S ODPADOM!
V projekte ide o spoluprácu medzi 6 školami zo 4 krajín – Francúzska, Litvy, Talianska a Slovenska. Témou je ekológia, trvalo udržateľný rozvoj, ochrana životného prostredia a skúmanie problému s odpadmi a recyklovanie. Komunikačným jazykom projektu je anglický jazyk, čo zapojeným žiakom a žiačkam prináša možnosť zdokonaľovať sa v ňom. Jednou z ďalších výhod je nadväzovanie nových kontaktov a kamarátstiev so študentmi a študentkami z partnerských krajín.
Prvou spoločnou aktivitou, zatiaľ len na diaľku, bude „Cup Stacking Challenge – Výzva v stavaní veže z plastových pohárov“ pri príležitosti celosvetového podujatia #ErasmusDays 2020.
Svetový deň mlieka v ŠKD
24. september sa niesol v duchu: ,,Zdravé zuby, pevné kosti“. V ŠKD sme si pripomenuli aké dôležité je pre naše zdravie piť mlieko a konzumovať mliečne výrobky. A aby sme neostali len pri rečiach, naučili sme sa robiť mliečne smoothy. Ochutnali sme dva druhy- malinové a banánovo-škoricové, pričom tá hlavná surovina pri oboch bola MLIEKO. To nám darovali do školy Levické mliekarne, za čo im ĎAKUJEME!
Viac foto na:
OZNAM - Dôležité!
Vážení rodičia,
nastalo obdobie, kedy sa opakovane u detí vyskytujú parazity (vši a blchy). Škola v tomto smere urobila potrebné opatrenia, no napriek tomu sa znovu vyskytli prípady poštípania od bĺch.
Do domácich priestorov, v ktorých žiaci trávia čas po vyučovaní a večer však ako škola zasiahnuť nemôžeme, a preto je to na Vás, rodičoch, aby chodili žiaci čistí a upravení. Zároveň Vás žiadame o dezinfekciu a dezinsekciu v prípade, ak sa vo Vašej domácnosti parazity vyskytli. V opačnom prípade sú všetky opatrenia urobené v škole zbytočné.
V prípade výskytu a nutnosti vykonania dezinfekčných úkonov bude dieťa ospravedlnené z vyučovania po oznámení danej skutočnosti zákonným zástupcom škole.
https://www.anionshop.sk/dedra-insectoff-repelentny-naramok-proti-komarom-a-kliestom/
Do pozornosti dávame link na náramok proti blchám. Je na zvážení rodiča, či si ho zaobstará pre svoje dieťa.
Ďakujeme za porozumenie a spoluprácu!
Mgr. Viera Poliaková, riaditeľka školy
Školský PARLAMENT 2020/2021
Školský parlament
Vznik ŠP podnietili žiaci svojimi nápadmi a návrhmi. Na ZŠ s MŠ v Demandiciach pracuje ŠP už niekoľko rokov, počas ktorých sa podieľal na príprave mnohých školských a mimoškolských akcií. Členov výboru parlamentu tvoria zástupcovia jednotlivých tried, ktorí boli zvolení triednym kolektívom. Výbor Školského parlamentu sa stretáva jedenkrát mesačne alebo podľa potreby.
Činnosť parlamentu:
1) koordinácia a pomoc pri športových a kultúrnych akciách
2) získavanie návrhov a podnetov z tried prostredníctvom ich zástupcov
3) pomoc pri riešení problémového správania sa žiakov
4) spolupráca s vyučujúcimi a vedením školy
6) príprava relácií do školského rozhlasuZÁSTUPCOVIA TRIED ŠP
3.ročník Matej Kraus
4.ročník Frederik Fülöp
5.ročník Jennifer Červenáková
6.ročník Júlia Bartošová
7.ročník Frederika Fülöpová
8.ročník Nina Kajasová
9.ročník Olívia Kajasová
1.5 Práva a povinnosti člena parlamentu
Práva:
1. Zúčastňovať sa zasadnutí, zapájať sa do diskusie, podávať návrhy, podnety a pripomienky k činnosti parlamentu.
2. Slobodne vyjadriť svoj názor.
3. Požiadať o mimoriadne zvolanie parlamentu v prípade nutnosti riešenia problému.
4. Zúčastňovať sa na podujatiach parlamentu, využívať výhody poskytované parlamentom.
5. Právo spolurozhodovať, voliť a byť volený.
Povinnosti:
1. Pravidelne sa zúčastňovať zasadnutí parlamentu.
2. Zodpovedne si plniť zverené úlohy.
3. Každý člen školského parlamentu má za povinnosť informovať svojich spolužiakov o priebehu zasadnutí, o prediskutovaných problémoch a rozhodnutiach, ku ktorým došiel školský parlament.
4. Aktívne pomáhať na podujatí organizovaných parlamentom.
5. Dbať na kultúru prejavu a diskutujúceho, nezosmiešňovať ho, používať spisovné slová vo svojich vystúpeniach.
PLÁN PRÁCE ŠKOLSKÉHO PARLAMENTU
SEPTEMBER
- Úvodné zasadnutie školského parlamentu.
- Predstavenie členov školského parlamentu ako zástupcov jednotlivých tried.
- Voľba predsedu, podpredsedu školského parlamentu.
- Schválenie stanov školského parlamentu.
- Schválenie plánu činnosti školského parlamentu na školský rok 2020/2021.
- Vytvorenie informačnej nástenky.
- 24. sptember Svetový deň mlieka na školách.
Informácie pre zákonných zástupcov
Informácie pre zákonného zástupcu v rámci opatrení platných od 17.9.2020 do 30.9.2020
Zákonný zástupca povinne od 17.9.2020
- Zodpovedá za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do základnej školy a pri odchode žiaka zo základnej školy resp. školského klubu detí (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk v zmysle aktuálnych opatrení ÚVZ SR).
- Zabezpečí pre svoje dieťa každý deň minimálne dve rúška (náhradné, musí mať pri sebe v prípade potreby) a papierové jednorazové vreckovky.
- Dodržiava pokyny riaditeľa školy, ktoré upravujú podmienky prevádzky konkrétnej základnej školy a školského klubu detí na školský rok 2020/2021.
- Predkladá po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri po sebe nasledujúce dni vrátane víkendov a sviatkov, predkladá písomné vyhlásenie o zákonného zástupcu o bezinfekčnosti (príloha č.4).
- Pri prerušení viac ako 5 pracovných (víkendy a sviatky sa nezapočítavajú) dní z dôvodu akéhokoľvek ochorenia predkladá potvrdenie o chorobe vydané všeobecným lekárom pre deti a dorast. Počet podaných Vyhlásení o bezinfekčnosti a Potvrdení o chorobe nie je limitovaný.
V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19, bezodkladne o tejto situácii informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy. Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je dieťa zo školy vylúčené.
Chôdza na 2020 metrov
Naša základná škola sa zapojila počas Európskeho týždňa športu do aktivity Chôdza na 2020 m. Podujatie sa nieslo v duchu hesla Be active (buď aktívny)!
Cieľom tejto športovej aktivity bolo prejsť 2020m, rozhýbať žiakov a podporiť ich v zdravšom životnom štýle. Chôdze sa 14. septembra zúčastnili všetky deti 5. – 9. ročníka spolu s ich triednymi pani učiteľkami a pánom učiteľom.
Veríme, že aj takýmito aktivitami bojujeme proti detskej obezite a snažíme sa deti rozhýbať, vstať od počítača a dať prednosť pohybu na čerstvom vzduchu pred mobilom.
Otvorenie školského roku 2020/2021
Pokyny pre rodičov a zákonných zástupcov k prevádzke a vnútorného režimu základnej školy a školského klubu detí v dôsledku trvania pandémie ochorenia COVID-19 od septembra 2020
- Od 2.septembra 2020 je školská dochádzka povinná;
Otvorenie školského roka 2020/2021 začína o 09:00 v triedach a predpokladaný záver je o 11:00 hod.. Žiaci 1. ročníka sa so zákonným zástupcom sústredia v priestoroch školskej jedálne. Žiaci 2. – 9. ročníka sa hneď po príchode do školy presunú do svojej triedy. Ostatným zákonným zástupcom vstup do budovy nie je povolený.
Vyučovanie sa začína 3. septembra 2020 o 7:30 hod., zároveň začína aj prevádzka školského klubu detí a školskej jedálne.
Zákonný zástupca povinne
- Predkladá pri prvom nástupe žiaka do základnej školy čestné prehlásenie, ak ho žiak nepredloží, nebude mu umožnený vstup do priestorov školy.
- Zabezpečí pre svoje dieťa každý deň dve rúška (jedno náhradné, musí mať pri sebe v prípade potreby) a papierové jednorazové vreckovky.
- Po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri dni predkladá písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie .
- Sprevádzajúce osoby žiaka sa vo vnútorných priestoroch školy nepohybujú.
- Pri vstupe do školy sa vykonáva ranný filter. V prípade, ak žiak nespĺňa kritériá ranného filtra, kontaktuje sa zákonný zástupca, ktorý si musí dieťa bezodkladne vyzdvihnúť.
- Žiaci prvého stupňa majú odporúčané nosiť rúška, ostatní žiaci povinne nosia rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, vrátane svojej triedy v interných priestoroch školy.
- Čestné prehlásenie a písomné vyhlásenie si zákonný zástupca musí prevziať do 31.8.2020 na obecnom úrade, aby ho mohol predložiť pri prvom nástupe do školy. Bez uvedeného vyhlásenia žiak nemôže vstúpiť do priestorov školy. Toto prehlásenie je k dispozícii na stiahnutie aj na stránke školy.
Tlačivá na stiahnutie tu:
Čítanie kníh počas karantény
Žiaci sa pustili do čítania kníh počas prerušia vyučovania a trávili tak zmysluplnejšie svoj voľný čas. Šesť žiakov prečítalo spolu za tri mesiace 20 kníh. Spísali recenzie, aby motivovali čítať možno aj Vás alebo Vám odporučili vhodný darček pre teenagerov.
Matúš
Dievča z lesa (Radovan Bezecný)
,,Musím sa priznať, že som nebol zástancom kníh a už vôbec som nečítal. Aj povinné čítanie bolo naozaj len povinné. Až prednedávnom sa mi dostala do rúk kniha Dievča z lesa. Zo začiatku som si myslel, že je to dievčenská kniha a bude otrasná. Ale keďže bola povinná, tak som ju z donútenia prečítal. No mám pocit, že to bola kniha, ktorá ma zaujala a nakopla ďalej čítať.“
Dej sa odohráva v Taliansku v mestečku Janov v roku 1943. Chlapec Eduardo má 13 rokov. Jedného dňa stretne krásne židovské dievča. Prihovorí sa jej a zistí, že dievča je slepé. Napriek tomu sa do nej zaľúbi, i keď to bolo v tých časoch nemožné...
,,Až po prečítaní knihy som si uvedomil, aký ťažký život prináša vojna a aká silná bola ich láska, keď sa po takom čase opäť stretli a vyznali si lásku. Kniha je napísaná veľmi ľahkým štýlom a dobre a rýchlo sa číta i napriek ťažkému osudu hrdinov. Vrelo odporúčam prečítať túto knihu, i napriek tomu že má 240 strán.“
,,No nezostal som len pri tejto knihe. Prečítal som ešte:
Šokujúce prebudenie – Radovan Bezecný
Chlapec bez mena – Marta Fartelová
Nebo nie je výmysel – Todd Burpo a Lynn Vincentová"
Olívia
Sklenený zámok (Jeannette Walls)
,,Zaujímavá, pútavá a dobre čítajúca sa kniha, ktorá je podľa skutočnej udalosti, opisuje dobrodružné zážitky chudobnej šesťčlennej rodiny. Najviac sa mi páčili ich netypické výlety, pretože ma to vtiahlo do deja a vedela som si ich predstaviť. Kniha je zamyslenie sa nad materializmom a minimalizmom, odporúčam prečítať."
Anna zo Zeleného domu (Lucy Maud Mongomery)
1. diel príbehu o ryšavej sirote Anne, ktorá našla svoj domov v Zelenom dome u súrodencov Marilly a Mathewa opisuje Annin školský a univerzitný život.
,,Kniha sa čítala veľmi pekne, Annine príbehy a skúsenosti boli zábavné, zaujímavé a aj poučné. Príbeh svojím obsahom je nadčasový, niekedy sa nezdalo, že dej sa odohráva v 19. storočí. Zarazilo ma, že rozprávačom príbehu nie je Anna, ale spisovateľka. Myslím si, že by to rozvíjalo ešte väčšiu predstavivosť a dej by bol viac osobnejší, ale vynahradzuje sa to prevládajúcimi dialógmi. Aj keď 1. časť predstavuje Annu ako 11- až 16-ročnú, kniha je vhodná aj pre dospelých, pretože táto knižná séria pokračuje až do Anninej dospelosti alebo je pekné sa znovu vrátiť do detských čias. V budúcnosti si ju ešte prečítam a možno budem mať na ňu iný pohľad. Odporúčam, či už pre dej, rozvíjanie predstavivosti alebo slovnej zásoby, vďaka Anninej sčítanosti.“
Anna v Avonlea (Lucy Maud Mongomery)
2. časť príbehu o ryšavej sirote Anne, ktorú napĺňa byť učiteľkou v Avonleaskej škole.
,,Táto časť ma až tak nezaujala svojím dejom, ktorý nebol taký záživný ako predošlý, ale predsa sa tam našlo dosť pekných pasáží. Knihu aj napriek tomu odporúčam, pretože rozvíja Annin príbeh.“
Červená ako rubín (Kerstin Gier)
1. časť trilógie Drahokamy je o 16-ročnej Gwendolyn, ktorá jedného dňa zistí, že zdedila gén cestovania v čase a nie jej sesternica. Gwendolyn je svojská, nemotorná a je považovaná za čiernu ovcu ich veľaváženej rodiny. Gwendolyn a Gideon spolu zažívajú dobrodružstvá, snažia sa zistiť pravdu o tajnej lóži, ukradnutom chronografe a o ich osudoch.
„Kniha je zaujímavo spracovaná, číta sa veľmi dobre a rýchlo aj keď niekoho možno odradí jej hrúbka a počet strán, má zaujímavý dej a nad súvislosťami treba popremýšľať. Určená je viac-menej pre dievčatá v teenagerskom veku, ale možno by zaujala aj dospelých a chlapcov. Na knihe sa mi páčil spôsob rozprávania, pretože k obyčajným dialógom, opisom boli pridané Gwenine myšlienky, ktorých nebolo málo. Zaujímavé boli začiatky kapitol, pretože obsahovali krátke zápisky lóže a rodokmene 12 cestovateľov v čase z rodín Montrose (Gwendolyn)- dedia ho iba ženy a de Villiers (Gideon)- dedia iba muži. Upútala ma najmä svojim dejom, ktorý však nie je ukončený a ani vysvetlený, preto je potrebné k pochopeniu prečítať zvyšné pokračovania. Prekvapilo ma, že kniha sa končí neucelene, ale neprišlo mi to ako mínus a zvyšuje to napätie pri čakaní na druhú časť. Knihu som určite nečítala poslednýkrát a odporúčam ju."
Anika
Vlčia mať (Jaroslav Krnáč)
„Prvý raz som túto knihu čítala, ale stálo to zato. Hneď prvé strany ma chytili a mojou mysľou sa mi prehrával dej. Dej sa odohrával na lazoch, kde bol aj sused ďaleko. Niekde to bolo až príliš napínavé a niekde smutné. Páčila sa mi v príbehu Zuzkina starostlivosť o Ondreja, ako mu stále pomáhala. Príbeh sa mi veľmi páčil a budem si ho dlho pamätať. Určite odporúčam každému si túto knihu si prečítať.“
Ondrejove návraty (Jaroslav Krnáč)
„Je to pokračovanie príbehu Vlčia mať. Dej sa odohráva na lazoch, kde sa Ondrejovi pomaly vracia pamäť. V príbehu vystupuje aj kamarátka nebohej Zuzky. Príbeh je veselý, ale i smutný. Je o novom začiatku Ondreja. Knihu Ondrejove návraty určite odporúčam prečítať. Príbeh sa mi páčil a určite si ešte túto knihu prečítam znovu.“
Nina
Amulet dvojzubec a Hviezdy univerza (Ladislav Hrubý)
,,Počas toho ako sme doma, som prečítala viacero kníh, ale táto sa líši od ostatných. Zaujala ma hneď od samého začiatku. Rozprávačom príbehu je jeden z chlapcov z partie. Traja kamaráti z Bratislavy išli na prázdniny do Tarmy, usadlosti pri Trnave. Našli si tam veľa kamarátov, s ktorými zažívali veľa dobrodružstiev v zrúcaninách schátraného kaštieľa. Vytvorili si skupinu, ktorú pomenovali Hviezdy univerza. Kapitánkou bolo jediné dievča, ktoré velilo celej skupine. Číhalo na nich veľa nebezpečenstiev. Objavili svojho strateného strýka s bratrancami.
Kniha sa čítala veľmi dobre a rýchlo. Určite sa to bude páčiť tým, ktorí majú radi detektívnu literatúru. Knihu by som si prečítala aj druhýkrát. Bol tam humor, ale zároveň aj napínavé pasáže. Možno sa zdá, že je to kniha viac pre chlapcov, ale to nie je pravda, lebo zaujme aj dievčatá, práve tou dievčenskou hlavnou postavou. Do deja sa dostanete veľmi rýchlo, hneď od začiatku zažívajú dobrodružstvá. Knihu by som odporučila všetkými desiatimi. Jediné, čo je na tejto knihe mínus, je menší počet strán.“
Templetonnovské dvojčatá majú nápad (Ellis Weiner)
„Táto kniha je o dvojčatách, ktorým zomrela mama a spolu s otcom zažívajú veľa dobrodružstiev a kopec zábavy, ale aj trochu adrenalínu. Kniha má kratší rozsah, čo je na škodu, pretože sa dobre čítala a zaujala ma. Je to dobrodružná kniha. Odporúčam ju prečítať všetkým, ktorí majú radi trošku fantázie.“
Všetko je tak ako má byť (Nina LaCour)
,,Kniha je o mladej vysokoškoláčke, ktorá býva na internáte. Na Vianoce bola u nej kamarátka a spomínali na časy, keď boli ešte malé. Kniha ma vôbec nevtiahla do deja, čítala sa mi veľmi ťažko. V budúcnosti sa určite k jej čítaniu ešte vrátim a dám jej druhú šancu.“
Čo nerobiť keď sa stanete neviditeľnými (Ross Welford)
,,Vtipný a dojímavý príbeh o dvanásťročnej Ethel, ktorá mala veľa vyrážok. Bývala so starou mamou, lebo mama jej zomrela a otca nepozná. Chcela sa zbaviť vyrážok, ale stala sa neviditeľná. Celé sa to udialo v obyčajnom soláriu po vypití prášku, ktorý užívala na vyrážky. So svojím najlepším kamarátom sa snažila objasniť, prečo je neviditeľná a nájsť svojho otca. Do deja sa dostanete až trochu neskôr. Kniha sa číta rýchlo a veľmi dobre, možno niekoho odradí jej hrúbka. Je to kniha viac pre dievčatá. Odporúčam.“