Dnešná realita
úvaha
Koronavírus je náš súčasný problém, ktorým trpí celá populácia Zeme. Pre ľudstvo je to katastrofa, pri ktorej každý deň zomierajú tisícky ľudí. Naša krajina urobila našťastie opatrenia rýchlo a priebeh nie je až tak dramatický ako napríklad v Taliansku a Španielsku.
Mnoho ľudí nemôže chodiť do práce, keďže sa zavreli školy a mnohé obchody, závody a rôzne iné prevádzky služieb. Musíme to však vydržať, aby sa to celé čím skôr skončilo a vrátilo do normálu.
Príroda je teraz na tom o trochu lepšie ako my. Vďaka odstávke priemyselných závodov sa ozónová vrstva obnovuje. Do rôznych miest preplnených ľuďmi sa po dlhom čase vrátili živočíchy, ktoré tam predtým žili. Čítala som, že do benátskych kanálov priplávali rôzne ryby a dokonca delfín. Dúfam, že sa pandémia koronavírusu čoskoro skončí, ale treba dodržiavať hygienu a riadiť sa pokynmi odborníkov, ktorí nás žiadajú, aby sme zostali doma a nosili rúško. Ľudstvo dostalo príležitosť zastaviť sa a zamyslieť nad svojimi činmi, správaním a konaním.
Zlepšiť stav prírody dokážeme aj malými činmi. Ja a moja rodina sa snažíme zlepšiť stav planéty hlavne separovaním odpadu, šetrením elektrickej energie, neplytvaním vodou a minimálnym používaním jednorazových plastových výrobkov. Síce triedenie odpadu je už skoro samozrejmosťou a všade vidno odpadkové farebné koše troch farieb. Plastové slamky, jednorazové vrecká a vatové tyčinky však môžete nahradiť papierovými, látkovými, drevenými alebo sklenenými produktmi. Ak niekto ešte neseparuje, tak je načase začať. Šetrite elektrickou energiou. Napríklad aj obmedzením používania mobilného telefónu. Nebudete ho musieť tak často nabíjať. Konzumácia mäsových výrobkov by sa mala obmedziť, lebo každé mäso produkuje uhlíkovú stopu, ktorá znečisťuje životné prostredie. Nekupujte zbytočne oblečenie, hračky, dekorácie a iné produkty. Veľká uhlíková stopa sa tvorí aj pri fast fashion, je to rýchla a lacná pásová výroba, pri ktorej sa tvorí veľké množstvo oblečenia za krátky čas v nie veľmi vhodných podmienkach.
Kvôli pandémii sú všetky školy zatvorené a žiaci majú domáce vzdelávanie. Mne osobne sa to veľmi nepáči, mám radšej osobný kontakt ako digitálny. Potrebujeme si vyplniť čas rôznymi inými činnosťami, aby nám dni rýchlejšie plynuli. Nápadov na vyplnenie voľného času je mnoho, či už si prečítate nejakú knihu, na ktorú nebol doposiaľ čas alebo sa vám kedysi nepáčila a odložili ste ju. Vyberte sa na prechádzku do prírody alebo si vonku zašportujte. Upracte si celú izbu, nielen ako povrchové upratovanie, ale aj miesta, ktoré sú skryté. Ja mám také miesto pod posteľou, ale už aj to je upratané. Skúste byť tvorivý, vyrobte si dekoráciu do izby alebo dotvorte oblečenie, ktoré sa vám zdá už fádne. Naučte sa niečo nové, nový jazyk alebo hrať na hudobný nástroj. Moja sestra už dva týždne trénuje hru na flautu a nie vždy je to zábava. Ja osobne by som chcela mať zvieratko, teda mačku. Mama vždy vravela, že sa jej nebudem mať kedy venovať, ale myslím si, že teraz prišiel ten správny čas.
Vhodný čas je ale aj na to, aby sme boli všetci zodpovední a nebrali súčasnú situáciu na ľahkú váhu. Celé dni sme doma a podľa všetkého, ešte aj dlho budeme. Naplánujme si preto dni tak, aby sme mohli povedať, že sme využili voľný čas naplno!
Olívia Kajasová, 8.A
NOSME RÚŠKA
úvaha
Hovorí sa, že vesmír je nekonečný a len na planéte Zem je život. Prečo si potom našu planétu nechránime? Prečo je taká znečistená? Samé odpadky - všade. Za prvú generáciu človeka bolo na Zemi len prírodné prostredie a človek sa snažil prispôsobiť sa a nezasahovať do nej. Neboli všade rozhádzané odpadky ako teraz. Ľudia si vážili, čo mali, príroda im poskytovala obživu a úkryt.
Onedlho sa začali vyrábať nové nástroje. Prostredie sa už narúšalo, ľudia ho veľkou mierou narúšali. Neskôr sa z obyčajných ľudí stali poľnohospodári a začali obrábať pôdu. Stále potrebovali viac a viac pôdy, preto začali vyrubovať lesy – domovy a úkryty lesných zvierat. Aby mali viac miesta a dreva na postavenia domov. Zásah ľudí do prírody sa čoraz viac zväčšuje. Naša planéta je zamorená odpadom, jedovatými odpadmi - chemikáliami. Splavujú sa do riek, kde sa tvoria baktérie. Potom zomrie mnoho rýb a objavia sa nové ochorenia. A toto je len jeden z problémov našej planéty. Dôvodom znečistenia sú aj plyny z továrenských komínov a dopravných prostriedkov. Vypúšťame ich do ovzdušia, sú preto hlavným zdrojom znečistenia vzduchu. Vznikajú kyslé dažde, ktoré ničia prírodu. Ozónová vrstva nás chráni pred škodlivými slnečnými lúčmi, čoraz viac je deravá a Zem sa postupne ohrieva. Týmto ohrozujeme životy mnohých druhov živočíchov a rastlín. Ľadovce sa roztápajú kvôli globálnemu otepľovaniu. Rozpúšťaním ľadovcov sa zdvíha hladina oceánov, morí, riek a vznikajú záplavy. Ľudia vypaľujú dažďové pralesy kvôli plantážam. Známe je, že pôda pod týmito pralesmi je veľmi úrodná. Takto miznú vzácne lesy. Stromy sú pľúca Zeme a je ich čoraz menej. Oceány sú znečistené plastmi. Morské živočíchy a koraly hynú...
Začnime triediť odpad! Separujme! V posledných mesiacoch nad nami koluje koronavírus. Pribúda obetí. Prečo sa nestaráme o seba, o rodinu, o blízkych, o kamarátov a hlavne o Zem? Zostaňme doma! Nosme rúška! To nie je hanba mať rúško. Keď ho nemáme, ušime si vlastné! Zachráňme sa a chráňme si planétu Zem. Robme dobrý skutok. Spolu to zvládneme a koronavírus odíde. Nosme rúška, chránia nás a zároveň aj druhých. Ak sme chorí, nepohybujme sa vonku medzi ľuďmi. Zostaňme doma a zavolajme doktorovi. Robme to, čo lekár povie. Možno nie ste nakazený, idete k doktorovi a práve vtedy to môžete chytiť. Zostaňme doma, nestretávajme sa, kým tu je vírus. Spravme si v domácnosti poriadok, keď je čas. Robme niečo zaujímavé, neseďme len pred televízorom alebo notebookom. Skrášlime si dom, spravme si nejakú výzdobu. Prečítajme si nejakú dobrú knihu. Robme niečo rozumné a zmysluplné.
My pracujeme v záhrade, staráme sa o kvety, o zvieratá, mama šije rúška, ja sa učím, chodím na prechádzky do lesa, kreslím, zvyknem aj piecť a vyšívať. A hlavne nosíme rúška. Noste ich aj vy - nie je to žiadna hanba.
Annamária Mancsíková, 8.A
AKO TO VIDÍM JA
úvaha
Do dnešného dňa som si mnoho vecí ani neuvedomil a považoval som ich za samozrejmé. Za posledné tri týždne sa mi úplne zmenil svet. COVID 19 sa postaral o to, aby sme si začali uvedomovať a chrániť nielen svoje zdravie, ale aj celú planétu.
Spomenul som si, koľko zbytočného plastu dokáže mať jedna rodina. Keď vidím, koľko vriec ľudia vykladajú pri separovanom odpade, nestačím sa čudovať...
Ako obmedzujeme spotrebu plastov v našej rodine?
Pri nákupe v obchodoch zásadne nepoužívame igelitku, ale nosíme si prútený košík alebo svoju vlastnú tašku. Do domácnosti kupujeme namiesto plastových fliaš barelu (25 l), a tým máme doma menej plastového odpadu.
V dôsledku COVID 19 som spozoroval, že obloha je krajšia a čistejšia - lieta menej lietadiel, a tým je aj menej znečisťované ovzdušie. Veľké závody sa zväčša uzavreli a do ovzdušia sa vypúšťa menej škodlivých plynov.
Keďže aj my sme súčasťou COVID 19, pokúsme sa urobiť niečo pre to, aby vírus pominul. Najdôležitejšie je zostať doma, nevychádzať, poprípade ísť von do záhrady, kde počas slnečného dňa naberáme vitamín D. Keď už musíme opustiť z nejakej príčiny dom, nezabudnime si so sebou rúško a rukavice. Chránime tak seba aj iných.
Svoj čas, ktorý som nútený tráviť doma, sa snažím rozdeliť medzi povinnosti a oddych. Vytvoril som si rozvrh. Je pravda, že ráno nevstávam veľmi skoro, ale všetky úlohy sa snažím poctivo robiť. Keď niečomu nerozumiem, opýtam sa maminy alebo napíšem pani učiteľke, ktorá mi to s radosťou vysvetlí. Učenie je omnoho náročnejšie, ako keď chodíme do školy...
Vo voľnom čase som so svojou rodinou, väčšinou som len s maminou a so sestrou Veronikou, keďže ocino pracuje ako kamionista, a keď príde domov, je v karanténe. Preto je často radšej mimo domu, aby nás chránil a nemuseli sme byť v karanténe my...
Dúfam, že COVID 19 čoskoro pominie a ja sa budem môcť stretnúť so svojimi kamarátmi aj osobne, nielen cez Messenger. Už mi všetci chýbate!
Matúš Frenko, 8.A