29. 1. 2018 do našej školy zavítal Mgr. Maroš Balog, vedúci kancelárie splnomocnenca vlády pre rómske komunity v Banskej Bystrici a zároveň predstaviteľ Rómskeho literárneho klubu (ROLIK), ktorého aktivity nám predstavil. Beseda pre žiakov 5. – 9. ročníka sa niesla v príjemnej priateľskej atmosfére. Jej hlavnou témou boli rómske tradície na Slovensku a multikulturalizmus. Stretnutie bolo sprevádzané aj tradičnými piesňami, ktoré zahral náš hosť na gitare. Hoci sa žiaci hanbili pridať k nemu so spevom, známe tóny na ich tvárach vyčarili veľavravný úsmev. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavých informácií o Rómoch, ich histórii, zvykoch a tradíciách, ale aj o ich súčasnej literárnej tvorbe. Pán Balog nám prisľúbil, že sa medzi nás určite vráti. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.
Novinky
Multikultúrna besiedka s Mgr. Marošom Balogom
Vianočná koleda 2017
Tradíciu sme si zachovali a vianočný program pripravili. Snahou nás všetkých – detí aj pani učiteliek – bolo, aby bola zapojená do programu celá škola.
A to sa nám tento rok podarilo.
Vianočný program sa niesol v duchu príbehu slávneho anglického spisovateľa Charlesa Dickensa, ktorý má názov Vianočná koleda. Je o bohatom, lakomom Držgrošovi, ktorý zdiera ľudí, svojich zamestnancov, nemá priateľov ani vlastnú rodinu. Počas predvianočnej noci ho navštívia traja duchovia, ukážu mu jeho minulosť, súčasnosť aj budúcnosť a odporučia mu, aby sa zmenil, ak nechce prísť o čaro Vianoc, o darčeky aj o to posledné, čo mu ešte ostáva.
Sme veľmi poctení, že naše pozvanie prijala aj p. starostka obce Horný Badín Mgr. Mária Hnilicová a vedúca súboru Badínčanka p. Anna Jambrichová, ktoré sa zúčastnili a pochválili náš vianočný program. Vďaka patrí všetkým rodičom a starým rodičom, ktorí si našli čas a prišli podporiť svoje deti a vnúčatá.
Veríme, že sa všetkým vystúpenie páčilo a že sa na pôde našej školy cítili príjemne.
Výroba musli
V rámci projektu boja proti obezite a zvyšovaniu fyzickej zdatnosti aj v rámci krúžkovej činnosti pani učiteľka Krausová v spolupráci s vedúcou školskej jedálne vyrábali s deťmi zdravé domáce pečené müsli. Ide o zdravšiu alternatívu k tým kupovaným, ktoré sú zbytočne presladené a plné škodlivého cukru. Tajný recept to však nie je, použijú sa bežné suroviny, ktoré sa nájdu skoro v každej domácnosti: ovsené vločky, strúhaný kokos, roztlačený banán, roztopené maslo a med, podľa chuti sa môžu pridať slnečnicové semiačka, sušené ovocie alebo čokoláda.
Hotové müsli deti balili a zhotovovali darčeky pre blízkych aj na blížiace sa vianočné trhy, ktoré sa uskutočnia vo štvrtok 21.12.2017 na pôde školy.
Školský parlament
NOVEMBER
- Zasadnutie školského parlamentu
- 13.11 – Exkurzia v Tekovskej hvezdárni
- 14-16.11 - Týždeň boja proti DROGÁM
- 22.11 – Testovanie 5 2017/2018
DECEMBER
- Zasadnutie školského parlamentu.
- Téma mesiaca: MIKULÁŠ / VIANOCE
- Mikuláš s deviatakmi a ôsmakmi
- Divadlo – Cisárove nové šaty
- Výroba vianočných darčekov na Vianočné trhy
- Rozlúčka so starým rokom
- Vianočná posedenie a vystúpenie
Deň „červených stužiek“
Od roku 1991 si ľudia na celom svete 1. decembra pripomínajú deň boja proti AIDS. Medzinárodným symbolom tohto boja sa stala červená stužka. Jej farba symbolizuje krv a život zároveň. Nesie v sebe posolstvo SOLIDARITY, NÁDEJE a PODPORY s tými a pre tých, ktorí sú nakazení HIV alebo trpia AIDS.
Rovnako sa tento deň spája s bojom proti látkovým a nelátkovým závislostiam.
V súčasnom uponáhľanom svete si dnes málokto uvedomí, že skutočné problémy nemusia byť len tie, ktoré sa dajú vidieť, môžu byť celkom nebadateľné – malé ako vírus - a o to nebezpečnejšie...
Aj preto sme sa v piatok 1. decembra 2017 pripojili k boju proti tejto chorobe a vyzdobili sme sa vlastnoručne vyrobenými červenými stužkami. Zároveň pani riaditeľka vo svojim príhovore pre žiakov 5. až 9. ročníka zdôraznila, aké dôležité je pre ich budúcnosť, aby sa vyhýbali všetkým závislostiam, žili zdravo a vyhli sa tak nebezpečenstvám, ktoré môžu život človeka ovplyvniť už nastálo.
Viac informácii o kampani nájdete na www.cervenestuzky.sk.
Týždeň boja proti drogám
V dňoch od 13.11. do 16.11. 2017 sme v rámci projektu prevencie sociálno-patologických javov zrealizovali na našej škole aktivity, ktoré mali žiakom pripomenúť niektoré dôležité informácie o drogách a iných závislostiach. Zároveň sme sa ich snažili športovými hrami povzbudiť v tom, čo mnohí z nich obľubujú, a to je pohyb. V utorok sme začali cez veľkú prestávku skokom z miesta do diaľky, ktorý sme tematicky nazvali „Skokom do boja proti drogám“. Popoludní starší žiaci z ročníkov 5.-8. súťažili v kvíze „Čo (ne)vieš o drogách?“ Ukázali, že majú veľa vedomostí o drogách, závislostiach, ale aj o zdravom životnom štýle. V podobnom duchu sme pokračovali aj v stredu po vyučovaní v školskom klube detí, kde zase žiaci 1.-4. ročníka ukázali svoj zmysel pre tímovú hru a nezľakli sa ani náročnejších úloh z kvízu. Všetky aktivity prebehli v príjemnej súťažnej atmosfére a víťazov samozrejme neminula sladká odmena. Pri realizácii všetkých aktivít pomáhali žiaci deviateho ročníka, ktorým týmto ďakujem.
koordinátorka projektu Mgr. Zuzana Sádovská
Exkurzia v Tekovskej hvezdárni
Dňa 13.11.2017 sa naši štvrtáci zúčastnili exkurzii v Tekovskej hvezdárni v Leviciach. Na takejto zážitkovej forme vyučovacej hodiny sme si utužili poznatky o Slnečnej sústave prostredníctvom zaujímavej prednášky. No najväčší zážitok bol v planetáriu, kde sme mali možnosť sledovať oblohu od východu slnka až po jeho západ, nočnú oblohu, rôzne súhvezdia a mnoho iných zaujímavostí zo sveta vesmíru. Vonku sme mali možnosť nahliadnuť do miestnosti kde je možné pri priaznivom počasí pozorovať vesmírne telesá. Okrem iného sme sa aj dozvedeli ako sa určuje smer vetra, ako sa merajú zrážky a zmerali sme aj aktuálnu teplotu pôdy v hĺbke 30 cm.
Školský parlament - október
- Zasadnutie školského parlamentu.
- Mesiac úcty k starším – organizované vystúpenie
- Téma mesiaca: „Týždeň zdravia“ (16.10 – 20.10.2017 )
- Týždeň aktivít k svetovému dňu zdravej výživy
- Týždeň zdravia v ŠKD
- 16.10 – Svetový deň umývania rúk
- 17.10 – Spoznávanie zeleniny – Dotazník o zdravej výžive
- 19.10 – Slávnostné otvorenie FITPARK-U
- 20.10 – Aktivita ku dňu jablka
- Výstava - Jesenné dekorácie
- 23.10 – Medzinárodný deň školských knižníc – Spoločné čítanie všetkých tried pod vedením pedagógov
Týždeň aktivít k svetovému dňu zdravej výživy
V rámci projektu ZDRAVÁ ZEM na našej škole prebiehal od 16. 10. do 20. 10. Týždeň aktivít k svetovému dňu zdravej výživy. Cieľom tohto týždňa bolo upozorniť na význam správnej výživy pre naše telo a jeho zdravie. Školská jedáleň počas celého týždňa zaradila do jedálneho lístka prídavky ovocia, zeleninové šaláty, jogurty, …. V pondelok na našej škole prebiehal Svetový deň umývania rúk. Našou snahou bolo zvýšenie povedomia o význame správneho a hlavne pravidelného umývania rúk mydlom, prevencia pred nakazením jednotlivými chorobami, ochoreniami,...V triedach sme sa zahrali didaktické hry „Podaj bacila ďalej“ a „Poďme sa umyť“. Žiaci si poprášili ruky múkou (múka predstavovala baktérie na našich rukách), vytvorili kruh a podávali si natreté ruky (múkou), aby zistili ako sa baktérie ľahko šíria. Na záver si každý poriadne umyl ruky mydlom a vysušil uterákom. Prešli sme si pravidlá správneho umývania rúk so žiakmi krok po kroku. Dobrým spôsobom merania času bolo vymenovanie abecedy, alebo hovorenie obľúbenej básničky. V utorok mali žiaci všetkých ročníkov spoznávať zeleninu. Na stoloch mali žiaci prichystané rôzne druhy zeleniny – známe i menej známe, ktoré mali správne pomenovať a svoje odpovede vpísať do súťažných hárkov. V rámci tohto týždňa sme žiakom rozdali aj anonymný dotazník o zdravej výžive, aby sme zistili, či sa stravujú zdravo. Dotazník pozostával zo 7 otázok a k nim prislúchajúcich odpovedí. Vyhodnotenie dotazníka bude tiež zverejnené na stránke školy. Vo štvrtok sa uskutočnilo Slávnostné otvorenie Fitpark – u . Týždeň aktivít nám uzavrela aktivita ku Dňu jablka. Tento deň nám mal pripomenúť dôležitosť konzumácie jabĺk, pretože sú zdrojom vitamínov. Na veľkej prestávke sme sa všetci zišli na školskom dvore. V spolupráci so školskou jedálňou sme pripravili pre žiakov a všetkých učiteľov jabĺčka, ktoré sme spoločne skonzumovali. Každý žiak si zobral jablko a spoločne po odpočítaní sme si z neho odhryzli, urobili veľké CHRUM a následne ho všetci zjedli . Triedni učitelia sa vo svojich triedach rozprávali ešte so žiakmi na tému zdravej výživy a spoločne si vyhodnotili týždeň zdravia. Žiakom sa aktivity páčili a s radosťou sa do nich zapájali.
Spoznávanie zeleniny
V rámci Týždňa zdravej výživy a projektu ŠOV sa v utorok 17.10. na našej škole uskutočnilo spoznávanie rôznych druhov zeleniny. Deti mali pomocou zraku, hmatu, čuchu rozpoznať, o aký druh zeleninky sa jedná. Na stole sa nachádzali známe druhy ako cesnak, cibuľa a kapusta, ale aj menej známe – baklažán, pór či kel. Škôlkari a prváci odpovedali ústne a treba ich pochváliť, akí boli v poznávaní šikovní. Druháci už museli svoje odpovede zapisovať, a preto to mali ťažšie. Žiakom 5. – 9. ročníka spoznávanie zeleniny robilo značné problémy... Viac ako polovica z písomne súťažiacich žiakov, ktorých bolo spolu 81, nepozná cuketu, baklažán, pór, ale aj cviklu či kaleráb. Najviac sa natrápili so zelerom, bylinkou bazalkou a kelom. Väčšina však uhorku, cesnak, cibuľu, kapustu a petržlen rozpoznala.
Skúsme našim deťom ponúkať doma viac zeleniny, či už čerstvej alebo varenej. Naučme ich aspoň ochutnať neznáme chute baklažánu či kelu. Dajme im šancu obľúbiť si ich!
http://skolademandice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=527
Čítajme spolu
V pondelok 23. októbra 2017 sme si pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc spoločným čítaním. Počas druhej vyučovacej hodiny si žiaci vo všetkých ročníkoch základnej školy prečítali príbeh o Medveďovi a uhliarovi. Cieľom tejto aktivity bolo pripomenúť žiakom význam čítania a posilniť ich vzťah ku knihe. Zároveň sme chceli v deťoch prebudiť ich fantáziu a zmysel pre dobročinnosť. Ich úlohou bolo nakresliť alebo napísať komu by pomohli pomocou čarovných darov, keby mohli. Prekvapili nás krásnymi kresbami a zaujímavými nápadmi, ktoré sú už vystavené na nástenke v škole.
Týždeň zdravia v ŠKD
Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda. Práve preto si 16. októbra pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Neskoré ukladanie sa do postele, veľa hodín strávených pre televízorom, či počítačom, nesprávne zloženie stravovacieho lístka, raňajší odchod do školy bez raňajok, či nedostatok pohybu. To všetko sú faktory, ktoré sa podpisujú k nesprávnemu životnému štýlu, ktorého dôsledky s prejavujú či už teraz , alebo neskôr vo vyššom veku. Aj preto sme si v školskom klube zorganizovali ,, Týždeň zdravia“ (16.10.-20.10.2017). Pre klubákov čakalo množstvo aktivít. Pondelok sme odštartovali hrou ,,skús ma uhádnuť“, kde si deti vyskúšali svoje chuťové poháriky a ako dobre poznajú zeleninu a ovocie. Svoj výtvarný talent a fantáziu mohli deti uplatniť v utorok pri tvorbe zaujímavých postavičiek z tekvíc. V stredu sme absolvovali vychádzku do prírody za účelom nazbierať si šípky na čajík, ktoré si vysušíme. V štvrtok sme sa naučili robiť chutnú, veselú a predovšetkým zdravú desiatu. Piatok zavŕšil náš ,, Týždeň zdravia“ hľadaním strateného pokladu. Pri odkrývaní a získavaní ďalších indícií sa overili naše vedomosti, ktoré sme nazbierali počas tohto týždňa o zdraví. Na záver môžeme skonštatovať, že sa deťom aktivity páčili a naučili sme sa zas niečo nové.
Školský PARLAMENT 2017/2018
Školský parlament
Vznik ŠP podnietili žiaci svojimi nápadmi a návrhmi. Na ZŠ s MŠ v Demandiciach pracuje ŠP už niekoľko rokov, počas ktorých sa podieľal na príprave mnohých školských a mimoškolských akcií. Členov výboru parlamentu tvoria zástupcovia jednotlivých tried, ktorí boli zvolení triednym kolektívom. Výbor Školského parlamentu sa stretáva jedenkrát mesačne alebo podľa potreby.
Činnosť parlamentu:
1) koordinácia a pomoc pri športových a kultúrnych akciách
2) získavanie návrhov a podnetov z tried prostredníctvom ich zástupcov
3) pomoc pri riešení problémového správania sa žiakov
4) spolupráca s vyučujúcimi a vedením školy
6) príprava relácií do školského rozhlasuZÁSTUPCOVIA TRIED ŠP
2.ročník Bianka Breyerová
3.ročník Matej Kovaliček
4.ročník Frederika Fülöpová
5.ročník Nina Kajasová
6.ročník Olívia Kajasová
7.ročník Andrej Baláž
8.ročník Natália Račková
9.ročník Jozef Žiga
1.5 Práva a povinnosti člena parlamentu
Práva:
1. Zúčastňovať sa zasadnutí, zapájať sa do diskusie, podávať návrhy, podnety a pripomienky k činnosti parlamentu.
2. Slobodne vyjadriť svoj názor.
3. Požiadať o mimoriadne zvolanie parlamentu v prípade nutnosti riešenia problému.
4. Zúčastňovať sa na podujatiach parlamentu, využívať výhody poskytované parlamentom.
5. Právo spolurozhodovať, voliť a byť volený.
Povinnosti:
1. Pravidelne sa zúčastňovať zasadnutí parlamentu.
2. Zodpovedne si plniť zverené úlohy.
3. Každý člen školského parlamentu má za povinnosť informovať svojich spolužiakov o priebehu zasadnutí, o prediskutovaných problémoch a rozhodnutiach, ku ktorým došiel školský parlament.
4. Aktívne pomáhať na podujatí organizovaných parlamentom.
5. Dbať na kultúru prejavu a diskutujúceho, nezosmiešňovať ho, používať spisovné slová vo svojich vystúpeniach.
PLÁN PRÁCE ŠKOLSKÉHO PARLAMENTU
Šk. rok 2017/2018
Mesiac :činnosť
SEPTEMBER
- Úvodné zasadnutie školského parlamentu .
- Predstavenie členov školského parlamentu ako zástupcov jednotlivých tried.
- Voľba predsedu, podpredsedu školského parlamentu.
- Schválenie stanov školského parlamentu.
- Schválenie plánu činnosti školského parlamentu na školský rok 2017/2018
- Vytvorenie informačnej nástenky
- 27. September Svetový deň mlieka na školách
Svetový deň mlieka v ŠKD
Svetový deň mlieka sme oslávili v školskom klube detí výrobou mliečnych kokteilov. Z dobrôt ako sú banány, kiwi, maliny a samozrejme mlieko, sme si pomocou mixéru pripravili chutné a hlavne zdravé kokteily, ktoré nám mimochodom veľmi chutili.
Okrem iného sme nezabudli ani na rozvíjanie našej tvorivosti a vyrobili sme si z odpadového materiálu rôzne výtvory. Deti si z domu priniesli rôzne krabičky, kelímky od mliečnych výrobkov a nič viac nám nechýbalo len ,,popustiť uzdu“ našej fantázii.
Október – mesiac úcty k starším
Mesiac október je vyhlásený za Mesiac úcty k starším. Október – mesiac, pre ktorý je príznačné zafarbenie prírody do najkrajšieho šatu plného farieb, posledných teplých lúčov slniečka a postupnej prípravy na zimu. Október – mesiac, kedy nielen staršia generácia s väčším záujmom či pozornosťou vníma vlastný vek a obhliada sa v spomienkach do zapísaných stránok knihy života, ale aj mladšia generácia, a obzvlášť tie najmladšie ročníky, si väčšmi uvedomujú opodstatnenosť a pevné miesto, ktoré v ich živote nepopierateľne a zaslúžene patrí starým či prastarým rodičom. Úcta k človeku je veľmi dôležitá, a nielen v tomto mesiaci. Je prejavom slušnosti človeka a mala by byť súčasťou každého z nás.
V rámci Mesiaca úcty k starším pripravil Obecný úrad posedenie pre seniorov, do ktorého sa svojím kultúrnym programom zapojila aj naša Základná škola a materskou školou. Dúfame, že im na túto slávnostnú chvíľu ostali len pekné spomienky!
Začíname školský rok 2017/2018
Milé deti, rodičia, zamestnanci školy, hostia.
Dovoľte mi, aby som Vás všetkých privítala a otvorila školský rok na našej škole. Hneď v úvode, hlavne Vám, žiakom školy, chcem odovzdať pozdrav od pani riaditeľky Mgr. Viery Poliakovej, ktorej zdravotné problémy nedovolili stáť na tomto mieste. Všetkých Vás pozdravuje a dúfa, že Vás čoskoro uvidí.
Sme radi, že Vás tu vidíme po prázdninách zdravých. Dúfame, že ste sa už na tento moment aj tešili. Na spolužiakov a kamarátov, na pani učiteľky a niektorí, dúfam, aj na učenie a ste hladní po vedomostiach.
Ste oddýchnutí, plní zážitkov, a my dúfame, že ste si užili chvíle s rodičmi a aj nám o svojich prázdninách porozprávate.
Pozrite sa na našich malých prváčikov, spomeňte si na chvíle, keď ste vy boli na ich mieste. Na to si každý z vás určite pamätá. Naši prváčikovia to majú o niečo ľahšie, pretože sa s nami stretávali v školskom prostredí, niektoré tváre detí a pani učiteliek sú im známe.
Vás, rodičov našich prváčikov, chcem požiadať, aby ste dôverovali pani učiteľke a svojim deťom, často sa stáva, že pani učiteľka pochváli vaše dieťa za prvé čiarky, vlnovky a my ich doma karháme, lebo chceme, aby písalo krajšie. Doprajte im čas, aj vy musíte mať veľa trpezlivosti, povzbudzujte svoje deti. Ak je dieťa spokojné, podáva lepšie výkony, ako keď je pod tlakom.
Všetkých rodičov chcem požiadať, aby učiteľom dôverovali. Sú tu pre vaše deti, a tam, kde nie je dôvera sa pracuje ťažko, komunikujte so svojimi deťmi, nielen otázkami...čo bolo v škole, akú známku si dostal, máte domácu úlohu...nájdite si čas na to, aby ste sa dieťaťa opýtali, aký mal deň...čo zaujímavé v škole zažil....čo nové sa naučil....čo dobré jedol na obed....oni vám všetko radi porozprávajú.
Pani učiteľky na druhom stupni sa tešíme na piatakov....aj vás čaká náročný rok...nové predmety, nové pani učiteľky, viacej povinností, ale zvládnete to, nebojte sa, len už musíte k učeniu pristupovať zodpovedne.
No a pozrime sa na našich deviatakov. Posledný rok na našej škole si, dúfam, užijete a budete sa snažiť zvládnuť všetko tak, aby ste mohli pokračovať v štúdiu na strednej škole. Dávajte si náročnejšie ciele, verte si a budete v živote úspešní.
Všetci si zaželajme, aby sme mali úspešný školský rok, pred nami je desať mesiacov tvrdej práce. Ale verte mi, čím tvrdšie budete pracovať na škole, tým ľahšie si nájdete v dospelosti svoje uplatnenie. Ani sa nenazdáme ako nám 10 mesiacov ubehne, ale medzitým nás čaká veľa práce, dúfam, že aj veľa krásnych akcií a zábavy.
Milí žiaci
Každému z Vás prajem, aby ste zažili v škole viac úspechov ako neúspechov. Úspech Vám dodá sebadôveru a sebavedomie a neúspechy Vás posúvajú dopredu.
Kolegyniam si dovolím dať do pozornosti citát Komenského z diela, kde debatuje Rozum a Viera. Neviem, kto z nich hovorí: „Kto stratil majetok, nič nestratil. Kto stratil dobrú povesť, polovicu stratil. Kto stratil nádej, všetko stratil.“
Takže nestrácajme nádej v to, že učiteľstvo je krásna práca.
Deň mlieka na našej škole
Ako to posledné roky býva zvykom, aj tento rok sme si v škole pripomenuli, aký veľký význam má pre náš život a náš organizmus mlieko. 27. september je vyhlásený za Deň mlieka na školách. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách. Je to aj spôsob, ako upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti.
Mlieko pozná azda úplne každý. Je to tekutina, ktorá dáva život a je našim hlavným zdrojom prísunu vápnika. A ten je predsa veľmi dôležitý pre stavbu kostí, zubov, ale aj celkového stavu organizmu a zdravia človeka.
Deň mlieka na školách je preto dobrá príležitosť, aby sme si uvedomili význam mlieka pre naše zdravie. Na našej škole si žiaci pochutnali na čerstvom mlieku zo školskej jedálne. Školská jedáleň poskytla našim žiakom 12 litrov mlieka. Na veľkej prestávke sa podávalo mlieko rozliate v pohárikoch. Mlieko všetkým veľmi chutilo, niektorí si pýtali dokonca poháriky doplniť ešte raz. Porozprávali sme sa aj o tom, ako sa mlieko od kravičky, dostane až na náš prestretý stôl. Aj vďaka tomuto dňu, sme sa dozvedeli zaujímavé informácie o tejto výnimočnej tekutine.
Otvorený list od absolventov Základnej školy v Demandiciach
Ing. Mgr. Andrea Dostálová, Čerešňová 1B, 900 25, Chorvátsky Grob, Tel.: 0908 589 325, e-mail: andreabojtiova@gmail.com
Obecný úrad Demandice č. 236 935 85 Demandice V Demandiciach, dňa 30.8.2017
Vec: Otvorený list od absolventov Základnej školy v DemandiciachNiektorí z nás stále žijeme v Demandiciach, ale doteraz sme boli hluchí a slepí. Niektorí stále bývame v susedných dedinách a niektorí kúsok ďalej. Mnohých z nás naše cesty odviedli ďaleko od rodných Demandíc, podaktorých až za hranice štátu... Napriek diaľke srdcom ostávame doma – v Demandiciach – a už sa nevládzeme ďalej prizerať hanobeniu dobrého mena Základnej školy v Demandiciach. Sme absolventi tejto školy, tu sme prežili krásne detstvo, tu nás vychovali pani učiteľky k dnešným ľuďom, ktorými sme dnes. Tu nám dali základ do života, kam by sa mala uberať cesta každého jedného z nás... Sme hrdí, že sme mohli navštevovať túto školu, že nás mohli vyučovať pani učiteľky, ktoré sú tam dodnes, a preto nechápeme a nerozumieme ich ohováraniu. Problémy sa vždy riešili, riaditeľňa bola prázdna málokedy ☺, azda sa zmenila doba a rodičia vychovávajú svoje deti inak? Alebo skôr nevychovávajú pre nedostatok času a všetku zodpovednosť za ich výchovu prenechávajú na plecia pani učiteliek. Deti sú svedkami každodenných hádok, rozvodov, problémov v rodine a ventilujú si svoje zážitky z domu v škole. Nikdy nezabudneme, ako nás pani učiteľky viedli k mnohým súťažiam, ako každoročne neúnavne organizovali program pre rodičov, ako sme sa predbiehali, kto bude kde účinkovať. Dnes je to trápne, deti to robiť nechcú. Pani učiteľky vždy rady a s nadšením doučovali slabšie deti vo svojom voľnom čase a bez nároku na odplatu. Chystali vianočné trhy, víkendové akcie, karneval, Deň detí, opekačky, atď. Chodili sme do školy proste radi, a neradi sme sa lúčili vo ôsmom alebo deviatom ročníku. Boli sme ako rodina. Keď mnohí z nás navštívili školu a pani učiteľky po mnohých rokoch, nechceli veriť, ako sa škola zmenila nielen výzorom, ale aj duchom. K lepšiemu. Rodinnú atmosféru dopĺňa výstava prác smerujúcich detí k zlepšovaniu životného prostredia, k skrášľovaniu si prostredia, v ktorom sa denno-denne učia. My sme mohli len snívať o nezotieraní tabule, keď sme sa hádali, kto je zase na rade v zotieraní tej čiernej. Tablety na hodine angličtiny? Každodenný prístup na počítač a internet pri práci v škole? Multifunkčné ihrisko? Prístroje na cvičenie? Výlety do zahraničia? Nové šatne, skrinky, stoličky a stoly. Fíha. To je takto v každej škole? Nie, nie. To je práca tých pani učiteliek, pre ktoré to práca vlastne nie je. Je to POSLANIE. Tento tím ľudí chce niekto odvolať. Chce zhanobiť usilovnú niekoľkoročnú snahu. Nebudeme už ticho a chceme aj my prispieť svojím názorom k vyriešeniu tejto nezávideniahodnej situácie. Týmto Vás žiadame o uverejnenie tohto otvoreného listu na webovej stránke obce www.demandice.sk, tak ako ste to urobili s Otvoreným listom rodičov. Aj my sme, buď boli, alebo stále sme, občania tejto obce a máme rovnaké právo o zverejnenie tohto listu
Autor a zostavovateľ otvoreného listu: Ing. Mgr. Andrea Dostálová, rod. Böjtiová
Bývalí absolventi ZŠ v Demandiciach, ktorí čítali a súhlasia so znením otvoreného listu: 1. Michal Ryboš 2. Jana Výbochová 3. Andrea Benková, rod. Gergelová 4. Daniela Krausová, rod. Balážová 5. Slavomíra Poliaková 6. Mária Hegedúšová, rod. Kermietová 7. Monika Trusková, rod. Gregušová 8. Petra Urbanová 9. Gabriela Kopanicová 10. Barbora Tokošová, rod. Kopanicová 11. Katarína Šaróková 12. Adam Prommer 13. Monika Jalakšová 14. Erik Benko 15. Erika Kajasová, rod. Gergelová 16. Michaela Jančeková 17. Erika Šnírerová 18. Veronika Šaróková 19. Cyril Budáč 20. Stanislav Almaský 21. Júlia Koreneková 22. Andrea Mikleová 23. Simona Mikleová 24. Ivan Bogár 25. Lucia Píšová 26. Ing. Dominika Rybárová, rod. Píšová 27. Miroslava Goralová 28. Miroslava Jalakšová, rod. Faragová 29. Zuzana Mozolová 30. Ing. Vojtech Nagy 31. Andrea Maruniaková 32. Michaela Gabrhelová, rod. Kučíková 33. Martin Bodzsar
Na vedomie: OZ Demandice
Otvorený list pedagogických a nepedagogických zamestnancov ZŠ s MŠ, Demandice 131
Otvorený list
My, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci Základnej školy s materskou, Demandice 131 so znepokojením sledujeme medializáciu udalosti o našej škole v čase čerpania dovoleniek. Nemôžeme a nechceme mlčať, pretože informácie, ktoré poskytol pán starosta Ing. Attila Kürthy médiám sú zarážajúce a zavádzajúce. Tvrdenia, že šikanovanie žiakov na našej skole je niekoľkoročným problémom a že sú zametané pod koberec, sú nepravdivé. Všetci učitelia na Slovensku sú v školách veľmi ostražití voči správaniu žiakov, medzi ktorými dennodenne dochádza k slovným útokom, sporom a aj fyzickým kontaktom. My, triedni učitelia našej školy riešime a monitorujeme problémy medzi žiakmi našej školy, pretože medzi majoritou a žiakmi z rómskeho prostredia sú takéto strety častejšie. Sťažnosti s násilným pozadím ani v jednom prípade na škole zaznamenané neboli. Aj z toho dôvodu považujeme návrh na odvolanie riaditeľky za neadekvátne opatrenie. Po zverejnení videa brutálnej bitky sa rozpútali vášne, ktoré pán starosta účelovo zneužil voči pani riaditeľke a celej našej škole a dehonestoval našu dlhoročnú prácu. Spomínané video pani riaditeľka ihneď po incidente ukázala matke a bolo poskytnuté polícii ako dôkazový materiál so zákazom šírenia. Fakt, že video uniklo na verejnosť je šokujúci. Na základe medializácie videa sa spustila vlna rasovej neznášanlivosti nielen v našej obci, ale aj na celom Slovensku.
My, dlhoroční pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci chceme v tomto otvorenom liste vyjadriť našu plnú podporu pani riaditeľke Mgr. Viere Poliakovej, ktorá bola legitímne radou školy zvolená a pánom starostom menovaná do funkcie na základe uznesenia OZ obce Demandice č. 174/2016 zo dňa 16.12.2016. Zároveň objasniť záujem, resp. nezáujem pána starostu o dianie v našej škole. Pán starosta pred začiatkom vianočných prázdnin 2016 prvý krát zavítal medzi nás pedagógov od začiatku svojho volebného obdobia s úmyslom porozprávať sa s pedagogickým kolektívom.
Ostro protestujeme proti medializácii sťažností na prácu pani riaditeľky a ostatných dotknutých osôb, pretože každá sťažnosť má byť riadne preverená, má sa prešetriť a nie zneužiť, tak ako to urobil pán starosta , ktorý druhej strane nedal priestor na vyjadrenie. Všetci pedagogickí pracovnici školy cítime zodpovednosť za incident, ktorý jednoznačne odsudzujeme. Ku svojej práci pristupujeme zodpovedne každý deň s vedomím, že sme zodpovední za všetkých žiakov školy. Škola pod vedením riaditeľky Mgr. Viery Poliakovej odviedla za dlhé roky veľký kus práce so žiakmi našej školy, čo v médiách z úst pána starostu ani raz neodznelo. Všetko dobré, čo za minulé roky dosiahla sa bralo ako samozrejmosť a pri prvom závažnejšom probléme ju už hneď odvolávajú. Problémy sú na to, aby sa riešili a nie na to, aby padali hlavy riaditeľov škôl.
Apelujeme na všetkých kompetentných, že ak situácie na školách sa budú riešiť z pozície moci starostov a primátorov, riaditelia a učitelia škôl budú pod veľkým tlakom. Dokumentuje to aj vyjadrenie pána starostu v médiách, kde povedal, že v prípade, že rada školy pani riaditeľku neodvolá, nemusí akceptovať vyjadrenie rady školy a odvolá ju on.
Týmto otvoreným listom vyjadrujeme naše rozhorčenie nad týmto konaním a žiadame, aby bol vypočutý a braný do úvahy názor všetkých zamestnancov školy.
Mená pedagogických a nepedagogických zamestnancov, ktorí Otvorený list podpísali:
Mgr. Frederika Bieleková, Mgr. Erika Kajasová, Mgr. Mária Magyarová, Mgr. Adriana Vavríková, Mgr. Ľudmila Maráková, Nadežda Malčeková, Alica Bodnáriková, Katarína Nováková, Eva Ballová, Mária Barborášová, Mária Hulkóová, Martina Nováková, Ivica Slúková, Margita Számporová, Anita Ťahodová, Oľga Laczkovská, Mgr.Viera Poliaková.
Mená pedagogických zamestnancov, ktorí sú na dovolenke, otvorený list nemohli podpísať, ale plne súhlasia s otvoreným listom a podporili ho mailom:
Ing. Soňa Balážová, Mgr. Dušana Blahútová, Ing. Jana Dobrzańska, Mgr. Zuzana Sádovská, Mgr. Monika Ježíková, Mgr. Andrea Fülöpová, Renata Jančeková, Andrea Mikleová, PaedDr.Valéria Urbanová. Mgr. Zuzana Hlásna Ďurianová prejavila dôveru pani riaditeľke za obdobie od 1. 3. 2017, kedy nastúpila do pracovného pomeru.