Nový kalendárny rok 2015 bude obohatený na našej škole o zaujímavé aktivity s prírodovednou tematikou. Stali sme sa úspešnými predkladateľmi projektu Dialóg s prírodou z grantového programu Nadácie Orange - Školy pre budúcnosť, ktorý bude podporený a financovaný nadáciou Orange. „Tento projekt sa uskutoční vďaka programu Školy pre budúcnosť Nadácie Orange.“
Projekt zahŕňa cieľovú skupinu žiakov 5. - 9. ročníka ZŠ s MŠ Demandice 131. Cieľom projektu na vyučovacích hodinách predmetu Dialóg s prírodou je zamerať sa na aktivity, ktoré tvoria jeho náplň. Náplňou je zaangažovať deti do praktického poznávania prírody vo vonkajšom prostredí, odpozorované javy si odfotografovať, zbierať vzorky rastlín, drevín a bylín, značiť si lokality výskytu rastlín a živočíchov v prírode.
Aktivita 1.) 5. ročník: pomocou vytvoreného laminované herbáru liečivých byliniek môžem overovať vedomosti žiakov. Zistím, či sa deti naučili poznávať liečivé bylinky okolia.Deti budú pracovať v skupinách a navzájom sa budú oboznamovať s nimi pomocou laminovaných herbárových položiek bylín.

Aktivita 2.) 6. ročník: deti si môžu zahrať pexeso medzi sebou a tým sa učia poznávať jednotlivé druhy rastlín a živočíchov. Žiaci pri hre vymyslia príbeh súvisiaci s témou pexesa.

Aktivita 3.) 7. ročník: žiaci sa budú angažovať v poľovníckom združení Trojchotár získavaním fotografií poľovnej zveri nášho okolia. Môžu sa zapojiť aj do organizácie poľovníckej výstavy v okresnom meste ako pomocníci a strážcovia vystavených exponátov a trofejí. Na výstave sa organizuje aj súťaž o najkrajšiu kresbu s poľovnou tematikou. Fotografie si žiaci môžu nafotiť aj na okolitej zverofarme v Sazdiciach, kde chovajú daniele škvrnité a svine divé z poľovnej zveri.


Basen_Priroda_ocami_deti.docx

Aktivita 4.) 8. ročník: po zhotovení a doplnení mapky Demandíc s výskytom drevín, bylín a poľovnej zveri sa mapka vystaví do učebne biológie a pri preberaní daných tém na hodine biológie a na Dialógu s prírodou sa bude používať ako učebná pomôcka.

Aktivita 5.) 8. a 9. ročník: pri návšteve bylinkára alebo odborníkov na čaj na školskej besede sa deti presvedčia o tom, ktoré liečivé rastliny poznajú. Následne na hodinách Dialógu s prírodou si uvaríme niekoľko druhov bylinkových čajov, budeme ich degustovať a oboznamovať sa s ich liečivými účinkami, o ktorých budú počuť od odborníkov na čaje a bylinky.
Aktivita 6.) 8. a 9. ročník: žiaci môžu prispieť do diskusie na poľovnú tematiku a pomocou poľovných exponátov sa naučia poznávať a rozlišovať najznámejšie druhy poľovnej zveri, rohy, parohy, vek zveri a zaujímavosti o spôsobe ich života. Alebo pri návšteve sokoliarov sa deti zapoja do pripravených aktivít sokoliarov a zahrajú sa didaktickú hru, ktorá má náučný charakter.


Aktivita 7.) všetky ročníky: 5. - 9. ročník: žiaci budú riešiť pracovné listy v elektronickej podobe na vyučovaní v učebni biológie pomocou tabletov a výsledky si môžu overovať cez interaktívnu tabuľu. Tlačená forma pracovných listov zviazaná do pevnej väzby ako učebnica, bude slúžiť deťom aj na ďalšie školské roky hlavne pri vyučovaní v prírode.


Aktivita 8.) všetky ročníky: 5. - 9. ročník: Návšteva arboréta Mlyňany vo Vieske nad Žitavou bude peknou odmenou pre našich žiakov, kde sa zúročí ich niekoľkomesačná šikovnosť, tvorivosť a trpezlivosť pri realizácii aktivít projektu. Bude aj s odborným výkladom. Žiaci sa dozvedia zaujímavé informácie o drevinách, nielen domácich, ale aj cudzokrajných a zákonom chránených. Dreviny si nafotia, vytlačia si najzaujímavejšie druhy, ktoré budú súčasťou pracovných listov a fotogalérie internetovej stránky školy.

Ing. Jana Dobrzańska