Korešpondenčný seminár KORSEM
V školskom roku 2009/2010 sme sa pod velením p. uč. Škriniarovej zapojili do internetovej súťaže KORSEM. Organizoval ju Ústav anorganickej chémie SAV v Bratislave. Súťaž mala tri kolá. V každom kole sme odpovedali na 10 otázok. Otázky boli z oblasti biológie, fyziky, chémie, matematiky a geografie. Z celého Slovenska sa do súťaže zapojilo viac ako 5 000 riešiteľov. 30 najúspešnejších získalo za odmenu 5 – dňové sústredenie v Banskej Štiavnici. My sme získali 28 bodov a boli sme pozvané na toto sústredenie. Náš pobyt sa začal v pondelok 26. júla a končil 31. júla 2010. Sústredenie bolo veľmi zaujímavé a poučné.
V pondelok poobede sme dorazili do Banskej Štiavnice. Ubytovali nás v hoteli PERMONÍK nad Námestím Sv. Trojice a večer sme mali zoznamovací večierok, kde nám predstavili našich vedúcich - študentov Univerzity Komenského v Bratislave, a zároveň nás oboznámili s programom sústredenia.
V utorok doobeda sme mali zaujímavú motivačnú prednášku, v ktorej bola spojená matematika, fyzika a chémia. Dozvedeli sme sa zaujímavosti o svetle, slnečnom svetle, svetelnom vlnení, dúhe, sekundárnej dúhe, o polárnej žiare, blesku i o tom, prečo sú látky farebné. Poobede nás čakala exkurzia do BANSKÉHO MÚZEA a ŠTÔLNE BARTOLOMEJ. Tu sme sa dozvedeli, ako pracovali baníci, aké nástroje používali a aký bol život baníkov kedysi. Najnapínavejšia bola prechádzka štôlňou. Všade tma, len svetlo z našich lampášikov, vlhko a úzke chodbičky, všade plno nástrojov, banské vozíky.... akoby štôlňu baníci len nedávno opustili. Aby sme sa trochu uvoľnili večer nás čakala opekačka s veľkým „O“.
Streda bola neobyčajným dňom. Boli sme na celodennej pešej túre. Stihli sme POČÚVADLO, výstup na SITNO a ešte aj kaštieľ vo SVÄTOM ANTONE. A to všetko pešo! Hoci sme boli uťahaní jedna radosť, každý si túru a aj „svalovku“ po túre pochvaľoval. Po večeri sme si zahrali spoločenské hry.
Prišiel štvrtok, ktorý sa začal motivačnou prednáškou z biológie. Prednáška sa začala pitvou švába, vysvetlili sme si z čoho sa skladá telo švába. Ďalší študent – vedúci nám prednášal o bunkách, jeho prednáška mala názov „Cesta do hlbín bunky“. Obidve prednášky boli „bombové“. Poobede sme mali „TERÉNNE CVIČENIA“. Nikto z nás netušil, čo sa pod týmto názvom skrýva, kým sme si ich nevyskúšali. Terénne cvičenia boli vlastne prieskumom a spoznávaním hmyzu v okolí hotela a štiavnickej kalvárie. Zbierali sme hmyz do skúmaviek, skúmavky sme uzatvorili vatou a zaniesli sme vedúcej, ktorá nám o hmyze v skúmavke porozprávala milión zaujímavostí a hneď potom sme ho pustili na slobodu. Keď sme sa vrátili z terénneho cvičenia, dostali sme pokyny na prácu v laboratóriu, lebo v piatok nás čakali laboratórne cvičenia.
V piatok doobeda sme v rámci laboratórnych cvičení robili pokusy najprv my – žiaci. Boli to také jednoduchšie pokusy, napr. uvarili sme kapustu, prefiltrovali šťavu a z tejto šťavy pomocou hydroxidu alebo zriedenej kyseliny sírovej sme zisťovali Ph a mali sme namiešať vždy menšie a menšie Ph a rôzne podobné pokusy. Poobede boli demonštračné pokusy, ktoré nám mohol predvádzať len vedúci, lebo boli trochu nebezpečné, napr. „nahnevaný gumový medvedík“, pokusy s tekutým dusíkom, zmeny farby niektorých látok v dôsledku ich zohrievania, ... Niektoré pokusy hraničili až s kúzelníckymi trikmi. Bol to perfektný zážitok. Po večeri si mal každý pripraviť nejaké vystúpenie – scénku. Naša skupinka si nacvičila „PARTIČKU“. Srandy kopec ...!
Ani sme si nevšimli, ako čas rýchlo ubehol a už prišiel posledný deň - sobota. Všetci sme si po raňajkách posadali do miestnosti, v ktorej sme mávali prednášky a tam nám rozdali diplomy a účastníkom sústredenia ako odmenu aj USB kľúče.
Našli sme si veľa nových kamarátov a domov sme si priniesli veľa pekných zážitkov.
Zapojené a víťazné žiacky v korešpondenčnom seminári KORSEM : Sabínka Račková – 5. ročník, Veronika Šaróková – 6.ročník, Simonka Mikleová – 6.ročník.
Diplomom boli ocenené žiačky: Sabínka Račková – 5. ročník, Veronika Šaróková – 6.ročník, Simonka Mikleová – 6.ročník, Júlka Koreneková - 6.ročník, Simonka Lachká – 6. ročník.