Matúš
Dievča z lesa (Radovan Bezecný)
,,Musím sa priznať, že som nebol zástancom kníh a už vôbec som nečítal. Aj povinné čítanie bolo naozaj len povinné. Až prednedávnom sa mi dostala do rúk kniha Dievča z lesa. Zo začiatku som si myslel, že je to dievčenská kniha a bude otrasná. Ale keďže bola povinná, tak som ju z donútenia prečítal. No mám pocit, že to bola kniha, ktorá ma zaujala a nakopla ďalej čítať.“
Dej sa odohráva v Taliansku v mestečku Janov v roku 1943. Chlapec Eduardo má 13 rokov. Jedného dňa stretne krásne židovské dievča. Prihovorí sa jej a zistí, že dievča je slepé. Napriek tomu sa do nej zaľúbi, i keď to bolo v tých časoch nemožné...
,,Až po prečítaní knihy som si uvedomil, aký ťažký život prináša vojna a aká silná bola ich láska, keď sa po takom čase opäť stretli a vyznali si lásku. Kniha je napísaná veľmi ľahkým štýlom a dobre a rýchlo sa číta i napriek ťažkému osudu hrdinov. Vrelo odporúčam prečítať túto knihu, i napriek tomu že má 240 strán.“
,,No nezostal som len pri tejto knihe. Prečítal som ešte:
Šokujúce prebudenie – Radovan Bezecný
Chlapec bez mena – Marta Fartelová
Nebo nie je výmysel – Todd Burpo a Lynn Vincentová"
Olívia
Sklenený zámok (Jeannette Walls)
,,Zaujímavá, pútavá a dobre čítajúca sa kniha, ktorá je podľa skutočnej udalosti, opisuje dobrodružné zážitky chudobnej šesťčlennej rodiny. Najviac sa mi páčili ich netypické výlety, pretože ma to vtiahlo do deja a vedela som si ich predstaviť. Kniha je zamyslenie sa nad materializmom a minimalizmom, odporúčam prečítať."
Anna zo Zeleného domu (Lucy Maud Mongomery)
1. diel príbehu o ryšavej sirote Anne, ktorá našla svoj domov v Zelenom dome u súrodencov Marilly a Mathewa opisuje Annin školský a univerzitný život.
,,Kniha sa čítala veľmi pekne, Annine príbehy a skúsenosti boli zábavné, zaujímavé a aj poučné. Príbeh svojím obsahom je nadčasový, niekedy sa nezdalo, že dej sa odohráva v 19. storočí. Zarazilo ma, že rozprávačom príbehu nie je Anna, ale spisovateľka. Myslím si, že by to rozvíjalo ešte väčšiu predstavivosť a dej by bol viac osobnejší, ale vynahradzuje sa to prevládajúcimi dialógmi. Aj keď 1. časť predstavuje Annu ako 11- až 16-ročnú, kniha je vhodná aj pre dospelých, pretože táto knižná séria pokračuje až do Anninej dospelosti alebo je pekné sa znovu vrátiť do detských čias. V budúcnosti si ju ešte prečítam a možno budem mať na ňu iný pohľad. Odporúčam, či už pre dej, rozvíjanie predstavivosti alebo slovnej zásoby, vďaka Anninej sčítanosti.“
Anna v Avonlea (Lucy Maud Mongomery)
2. časť príbehu o ryšavej sirote Anne, ktorú napĺňa byť učiteľkou v Avonleaskej škole.
,,Táto časť ma až tak nezaujala svojím dejom, ktorý nebol taký záživný ako predošlý, ale predsa sa tam našlo dosť pekných pasáží. Knihu aj napriek tomu odporúčam, pretože rozvíja Annin príbeh.“
Červená ako rubín (Kerstin Gier)
1. časť trilógie Drahokamy je o 16-ročnej Gwendolyn, ktorá jedného dňa zistí, že zdedila gén cestovania v čase a nie jej sesternica. Gwendolyn je svojská, nemotorná a je považovaná za čiernu ovcu ich veľaváženej rodiny. Gwendolyn a Gideon spolu zažívajú dobrodružstvá, snažia sa zistiť pravdu o tajnej lóži, ukradnutom chronografe a o ich osudoch.
„Kniha je zaujímavo spracovaná, číta sa veľmi dobre a rýchlo aj keď niekoho možno odradí jej hrúbka a počet strán, má zaujímavý dej a nad súvislosťami treba popremýšľať. Určená je viac-menej pre dievčatá v teenagerskom veku, ale možno by zaujala aj dospelých a chlapcov. Na knihe sa mi páčil spôsob rozprávania, pretože k obyčajným dialógom, opisom boli pridané Gwenine myšlienky, ktorých nebolo málo. Zaujímavé boli začiatky kapitol, pretože obsahovali krátke zápisky lóže a rodokmene 12 cestovateľov v čase z rodín Montrose (Gwendolyn)- dedia ho iba ženy a de Villiers (Gideon)- dedia iba muži. Upútala ma najmä svojim dejom, ktorý však nie je ukončený a ani vysvetlený, preto je potrebné k pochopeniu prečítať zvyšné pokračovania. Prekvapilo ma, že kniha sa končí neucelene, ale neprišlo mi to ako mínus a zvyšuje to napätie pri čakaní na druhú časť. Knihu som určite nečítala poslednýkrát a odporúčam ju."
Anika
Vlčia mať (Jaroslav Krnáč)
„Prvý raz som túto knihu čítala, ale stálo to zato. Hneď prvé strany ma chytili a mojou mysľou sa mi prehrával dej. Dej sa odohrával na lazoch, kde bol aj sused ďaleko. Niekde to bolo až príliš napínavé a niekde smutné. Páčila sa mi v príbehu Zuzkina starostlivosť o Ondreja, ako mu stále pomáhala. Príbeh sa mi veľmi páčil a budem si ho dlho pamätať. Určite odporúčam každému si túto knihu si prečítať.“
Ondrejove návraty (Jaroslav Krnáč)
„Je to pokračovanie príbehu Vlčia mať. Dej sa odohráva na lazoch, kde sa Ondrejovi pomaly vracia pamäť. V príbehu vystupuje aj kamarátka nebohej Zuzky. Príbeh je veselý, ale i smutný. Je o novom začiatku Ondreja. Knihu Ondrejove návraty určite odporúčam prečítať. Príbeh sa mi páčil a určite si ešte túto knihu prečítam znovu.“
Nina
Amulet dvojzubec a Hviezdy univerza (Ladislav Hrubý)
,,Počas toho ako sme doma, som prečítala viacero kníh, ale táto sa líši od ostatných. Zaujala ma hneď od samého začiatku. Rozprávačom príbehu je jeden z chlapcov z partie. Traja kamaráti z Bratislavy išli na prázdniny do Tarmy, usadlosti pri Trnave. Našli si tam veľa kamarátov, s ktorými zažívali veľa dobrodružstiev v zrúcaninách schátraného kaštieľa. Vytvorili si skupinu, ktorú pomenovali Hviezdy univerza. Kapitánkou bolo jediné dievča, ktoré velilo celej skupine. Číhalo na nich veľa nebezpečenstiev. Objavili svojho strateného strýka s bratrancami.
Kniha sa čítala veľmi dobre a rýchlo. Určite sa to bude páčiť tým, ktorí majú radi detektívnu literatúru. Knihu by som si prečítala aj druhýkrát. Bol tam humor, ale zároveň aj napínavé pasáže. Možno sa zdá, že je to kniha viac pre chlapcov, ale to nie je pravda, lebo zaujme aj dievčatá, práve tou dievčenskou hlavnou postavou. Do deja sa dostanete veľmi rýchlo, hneď od začiatku zažívajú dobrodružstvá. Knihu by som odporučila všetkými desiatimi. Jediné, čo je na tejto knihe mínus, je menší počet strán.“
Templetonnovské dvojčatá majú nápad (Ellis Weiner)
„Táto kniha je o dvojčatách, ktorým zomrela mama a spolu s otcom zažívajú veľa dobrodružstiev a kopec zábavy, ale aj trochu adrenalínu. Kniha má kratší rozsah, čo je na škodu, pretože sa dobre čítala a zaujala ma. Je to dobrodružná kniha. Odporúčam ju prečítať všetkým, ktorí majú radi trošku fantázie.“
Všetko je tak ako má byť (Nina LaCour)
,,Kniha je o mladej vysokoškoláčke, ktorá býva na internáte. Na Vianoce bola u nej kamarátka a spomínali na časy, keď boli ešte malé. Kniha ma vôbec nevtiahla do deja, čítala sa mi veľmi ťažko. V budúcnosti sa určite k jej čítaniu ešte vrátim a dám jej druhú šancu.“
Čo nerobiť keď sa stanete neviditeľnými (Ross Welford)
,,Vtipný a dojímavý príbeh o dvanásťročnej Ethel, ktorá mala veľa vyrážok. Bývala so starou mamou, lebo mama jej zomrela a otca nepozná. Chcela sa zbaviť vyrážok, ale stala sa neviditeľná. Celé sa to udialo v obyčajnom soláriu po vypití prášku, ktorý užívala na vyrážky. So svojím najlepším kamarátom sa snažila objasniť, prečo je neviditeľná a nájsť svojho otca. Do deja sa dostanete až trochu neskôr. Kniha sa číta rýchlo a veľmi dobre, možno niekoho odradí jej hrúbka. Je to kniha viac pre dievčatá. Odporúčam.“