Začala sa naša Olivová cesta v projekte Comenius.
V auguste 2008 zavládla na Základnej škole V Demandciach obrovská radosť. Nie z nástupu do školy, ale zo správy, že máme schválený projekt multilaterálnej spolupráce v rámci projektu Comenius – Partnerstvo škôl Olivová cesta od Klazomenii po Európu. Projekt je zameraný na históriu pestovania olív a spoznávanie tradícií výroby oleja a zúčastňujú sa ho partnerské školy z Turecka, Talianska Lotyšska a Slovenska .
Nadšene sme oznámili žiakom správu , oboznámili ich s úlohami projektu a začali sa prípravy na prvé stretnutie partnerských škôl. Stretnutie sa malo uskutočniť už v novembri. v talianskom meste Terni.
A prišiel deň odchodu.
V deň D bolo Kataríny. Celú noc snežilo. Nádherná biela krajina vítala žiakov Základnej školy v Demandiciach do krásneho včasného rána.
Počas celej cesty do talianskeho stodvadsaťtisícového mesta Terni mali anjeli strážni „plné ruky práce“. Všetko sme mali perfektne zorganizované, ale človek mieni, počasie mení ... Prvý sneh nám spôsobil typicky talianske cestovanie. Meškanie autobusov, naskakovanie v posledných minútach do vlaku smerom do Bratislavy. Let už bol príjemný, za čo sa naše deti poďakovali kapitánovi a potom v Taliansku začala naháňačka znovu. Cesta z Ríma do Terni mala svoje čaro.Spokojnosť zavládla až vtedy, ked sme vystupovali z vlaku v Terni a našli svoj hotel.
Ranné privítanie v jednej z dvadsiatich škôl mesta Terni bolo dojímavé pre všetkých 11 žiakov a 4 pedagógov zo Slovenska, 6 žiakov a 6 pedagógov z Turecka, 2 žiakov a 4 dospelých z Lotyšska. Veselé, ukričané, nadšené deti zo talianskej základnej školy Alda Mora v Terni utvorili zo svojich tiel vstupnú bránu, povievajúce zástavky a hymny štátov tento pocit zosilnili, až „hrdlo sťahovalo“. A ten pohľad na talianske deti, ako sa držia za srdiečko počas ich hymny, bol fascinujúci.
Ohromné boli aj programy, či už uvítacie piesne, hostina z pravých talianskych špecialít, sadenie olivovníkov pre každý zúčastnený štát, prezentácia Turecka O Olivovej ceste ...ako hlavného koordinátora projektu, vystúpenie kapely PenPan, prehliadka archeologického parku Carsulae z čias rímskej ríše a zaujímavá návšteva továrne na výrobu olivového oleja, lisovaného za studena.
Spojovacím jazykom tohto projektu je angličtina. Vďaka nej naši žiaci nadviazali nové priateľstvá a zistili „na vlastnej koži“, aké dôležité je perfektne ovládať aspoň jeden svetový jazyk. Je to pre nich, ale aj pre tých ostatných, ohromná motivácia učiť sa cudzí jazyk, čo sa na našej základnej škole realizuje pod vedením pani učiteľky Frederiky Ferenczovej. Určite im v tom ďalej pomôže mailovanie či skypovanie s novými priateľmi. Už teraz sa tešia na nové stretnutia v júni a v novembri 2009 v Turecku, o rok neskôr v Lotyšsku a v júni 2010 privítajú už starých známych u nás – na Základnej škole v Demandiciach. Bude to pre celú školu, pre pani riaditeľku Vieru Poliakovú, zástupkyňu školy Valériu Urbanovú a všetkých učiteľov náročné, ale čo už len nespravia správni pedagógovia kvôli svojim žiakom!
Možno najkrajším snom týchto pedagógov je, že raz sa ich žiaci, už ako úspešní mladí ľudia budú pozerať na obrovské krásne košaté olivovníky, ktoré ešte ako „puberťáci“ zasadili v nádhernom slnečnom Taliansku. A to bude najkrajšia odmena pre všetkých, ktorí sa realizácie tohto projektu teraz zúčastňujú. Držme im palce!