• Easter aroud Europe - eTwinning
          • Easter aroud Europe - eTwinning

          • Žiaci 4.A triedy sú zapojení v rámci svojej krúžkovej činnosti eTwinning v novom projekte „Easter aroud Europe“. Projektová práca nás všetkých spája hlavne vďaka používaniu anglického jazyka. Súčasťou projektu je mnoho európskych štátov ako Turecko, Rumunsko, Poľsko, Grécko, Chorvátsko, Taliansko, Španielsko, Jordánsko, Slovinsko, Arménsko a v neposlednom rade naše Slovensko.

            Projekt nás prenesie krásnymi európskymi tradíciami Veľkej noci prostredníctvom rôznych aktivít. Žiaci si zahrajú rozmanité online hry, vytvoria veľkonočné pohľadnice, veľkonočný slovník, spoločne pripravia veľkonočné vajíčka a na záver predstavia slovenské tradičné dobroty. Cudzí jazyk umožňuje poznávať odlišnosti v spôsobe života ľudí iných krajín a ich odlišné kultúrne tradície. Poskytujú prehĺbenie vedomostí a vzájomného medzinárodného porozumenia a tolerancie. Žiaci dostávajú možnosť ďalšieho rozvoja, skvalitnenia výchovno-vzdelávacej činnosti, modernizácie, prezentovania a propagovania. Za najväčší úspech projektu považujem húževnatosť našich detí za čo im patrí veľké ďakujem!

        • Ponožková výzva
          • Ponožková výzva

          • Čo je Ponožková výzva?

            #PonozkovaVyzva sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky.

            Cieľom výzvy je šíriť povedomie o ľuďoch s Downovým syndrómom. Ich prijatie spoločnosťou, šanca na bežné vzdelávanie, či príležitosť na prácu ešte stále nie je samozrejmosťou. Práve vďaka informovanosti a pozitívnemu príkladu z osobnej skúsenosti môže každý z nás búrať predsudky a pomôcť im, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať svoje sny – žiť plnohodnotný život.

             

            Ako sa môžem zapojiť?

            Stačí, ak si 21. marca obuješ dve odlišné ponožky, odfotíš sa a zazdieľaš fotku na svojich sociálnych sieťach s hashtagom #PonozkovaVyzva.

            Takto spolu dokážeme šíriť porozumenie a rešpekt k rozdielnosti.

            Zapoj sa do Ponožkovej výzvy a daj svetu vedieť, čo pre teba znamená inklúzia!

             #InclusionMeans #Inkluzia #PonozkovaVyzva #WorldDownSyndromeDay

             

            Čo je Downov syndróm?

            V každej bunke ľudského tela sa nachádza takzvané jadro, v ktorom sa sú prítomné gény, v ktorých je uložený genetický materiál. Gény obsahujú kódy zodpovedajúce za všetky naše zdedené vlastnosti a sú zoskupené do štruktúr nazývajúcich sa chromozómy. Tradične bunkové jadro obsahuje 23 párov chromozónov, z ktorých polovica je zdedená od matky a druhá polovica od otca. Downov syndróm spôsobuje, že jedinec má navyše úplnú alebo čiastočnú kópiu chromozómu 21.

            Niekoľko typických čŕt pre tento syndróm:

            • nízky svalový tonus
            • nízka postava
            • dohora naklonené oči
            • jeden hlboký záhyb skrz stred dlane

            Avšak každý jedinec s Downovým syndrómom je jedinečný a môže mať tieto črty v rôznej miere.

             

            Ako bežný je Downov syndróm?

             

            Približne jedno spomedzi 700 detí sa narodí s Downovým syndrómom, čo prispieva k tomu, že Downov syndróm je najbežnejším chromozómovým ochorením.

            Downov syndróm a spoločnosť

            Jednotlivci s Downovým syndrómom sú čoraz viac integrovaní do spoločnosti a komunitných organizácií ako súškoly, zdravotníctvo, pracovné sily a spoločenské, či rekreačnéčinnosti. Ľudia s Downovým syndrómom disponujú rôznymi stupňami kognitívnych oneskorení, od veľmi ľahkých až po ťažké, pričom väčšina ľudí ich má mierne až stredne závažné. Tieto predstavujú napríklad poruchy učenia, a preto si deti s Downovým syndrómom vyžadujú osobitnú podporu pri vzdelávaní. Rodičia ľudí s Downovým syndrómom tiež potrebujú sociálnu a organizačnú podporu, aby im pomohli pochopiť stav a s ním spojené komplikácie.

            Vďaka pokroku v lekárskej technike sa ľudia s Downovým syndrómom dožívajú vyššieho veku ako kedykoľvek predtým. V roku 1910 bol predpokladaný vek dožitia 9 rokov. Po objavení antibiotík sa priemerný vek dožitia zvýšil na 19 až 20 rokov. V dnešnej dobe, vďaka pokrokom v klinickej liečbe (najmä nápravným operáciám srdca), sa až 80 percent ľudí s Downovým syndrómom dožíva 60 rokov, a mnohí aj dlhšie.

            Aj napriek pokroku v porozumení a všeobecným zvládnutí Downovho syndrómu sa stále stretávame s určitou výškou stigmy. Je dôležité, aby jednotlivci s týmto ochorením dostali podporu od svojej rodiny, priateľov a spoločnosti ako takej.

          • Darujte 2 %

          • V roku 2021 sme  aj vďaka Vašim 2% získali 547,68 Eur, ktoré môžeme použiť na prípravu a podporu projektov a aktivít, ktoré skvalitnia a zmodernizujú výchovno-vzdelávací proces a čas, ktorý trávia Vaše deti po vyučovaní v našej škole.

            Ak sa rozhodnete venovať svoje 2% z dane nám, môžete tak urobiť prostredníctvom občianskeho združenia:

              FAREBNÁ DÚHA

              Demandice 131, 935 85 Demandice

              IČO: 51780917

        • Školáčik 3.číslo
          • Školáčik 3.číslo

          • Začítajte sa do nového čísla nášho školského časopisu!

            Január je síce už dávno za nami, ale naši žiaci sa hneď po zimných prázdninách podelili so všetkými o ich priania a túžby na rok 2022. Ninka Kajasová píše vo svojej úvahe o tom, čo ju tento rok čaká... Frederik Fülöp napísal pre náš časopis svoju vlastnú rozprávku! Matúš Melaga nám predstavil povolanie svojho ocina a Marianna Tomášová písala o svojej záľube, ktorou je pečenie. Určite si prečítajte aj obsiahly rozhovor s pani učiteľkou Bielekovou, ktorá odkrýva mnoho zaujímavostí zo svojho detstva aj súkromného života!

            Novou rubrikou v časopise sú vtipné hlášky z našich vyučovacích hodín. Zasmejte sa teda spolu s nami, ako sme sa aj my smiali, keď sa pani učiteľky alebo žiaci pomýlili, keď niekto povedal niečo vtipné. Mnohé hlášky sú typické pre niektoré pani učiteľky a žiaci na ne budú určite s úsmevom spomínať, aj keď z našej školy raz odídu!

          • “S úctou k našim starkým”

          • Žiaci našej školy sa počas mesiacov október – november 2021 zapojili do súťaže  pod názvom “S úctou k našim starkým”. Súťaž bola zameraná na umelecké spracovanie danej témy s cieľom rozvíjať u detí povedomie úcty k starším.

            Súťaž mala výtvarnú a literárnu časť, v ktorej žiaci mohli tvoriť vlastnú poéziu, prózu, alebo modlitbu za starých rodičov.

            Žiaci našej školy sa zapojili do súťaže či už výtvarnými, alebo literárnymi dielami.

            V literárnej súťaži získal 1. miesto Frederik Fülöp z 5.A triedy za poéziu a Nina Kajasová  z 9.A triedy získala 3. miesto v poézii.

            Víťazom blahoželáme a poďakovanie patrí aj ostatným žiakom, ktorí sa do súťaže zapojili.

        • Druhé pracovné stretnutie projektu Erasmus+ v Taliansku
          • Druhé pracovné stretnutie projektu Erasmus+ v Taliansku

          • Druhé pracovné stretnutie učiteľov projektu Erasmus+ What A Waste! sa konalo v prímorskom mestečku Brindisi na juhu Talianska. Zúčastnili sa ho partneri zo štyroch krajín: Taliansko, Francúzsko, Litva, Slovensko a online participovali partneri eTwinningového projektu z Liparských ostrovov. Hosťujúca škola nás privítala vlastnoručne upečenými tradičnými koláčikmi Pasticciotti, keďže ide o hotelovú akadémiu. Stretnutie bolo zamerané na prezentáciu a prácu s aplikáciou Stop movie motion a prípravu aktivít na druhé online stretnutie študentov. V rámci workshopov sme sa venovali aj využitiu plastového a iného odpadu vo výtvarnej výchove. Naši partneri nás previedli svojím mestom s viacerými historickými pamiatkami z rímskeho obdobia. Navštívili sme aj továreň na spracovanie plastového odpadu a organizáciu, ktorá podporuje baskin, šport podobný basketbalu pomáhajúci začleniť hendikepované deti do kolektívu. Finančné prostriedky získavajú zberom plastových vrchnáčikov. V historickom meste Lecce sme obdivovali architektúru z obdobia baroka, ktorá pripomína starobylú Prahu. Previezli sme sa aj loďkou k pomníku venovanému obetiam druhej svetovej vojny. 

            Nasledujúce tretie pracovné stretnutie by sa malo uskutočniť v apríli v Litve.

        • Návšteva Slovenského olympijského a športového múzea v Bratislave
          • Návšteva Slovenského olympijského a športového múzea v Bratislave

          • Dňa 23. februára 2022 sa traja naši žiaci zúčastnili prehliadky múzea:

            Ako danú prehliadku vnímali naši účastníci:

            Milan Kajas: Najviac ma upútali vitríny ku ktorým boli interaktívne tablety. Čo znamená, že o každom výstavnom kuse sme sa dozvedeli viac práve vďaka tomuto interaktívnemu systému.

            Frederika: Bolo to veľmi zaujímavé. Mňa najviac zaujali videá, ktoré boli premietané na plátnach, kde boli zhrnuté všetky úspechy slovenských športovcov.

            Nina: aj my, účastníci sme sa zapojili do prehliadky tým, že sme boli akoby preskúšaní, aké vedomosti máme o našich športovcoch, olympiádach a iných súťažiach. A nemuseli sme sa za seba hanbiť.

            Dizajn múzea je veľmi moderný, z čoho sme boli príjemne prekvapení. A fotografie, na ktorých sme na mobilných telefónoch, nehovoria o tom, že bez telefónov nevieme existovať, ale o tom, že sme ich aj pri návšteve múzea využili na zadávanie odpovedí rôznych kvízov, ktoré sme tam riešili.

            Doporučujeme všetkým, ktorí sa chystáte do Bratislavy, návštevu tohto múzea.

            Ďakujeme Olympijskému klubu Alojza Szokolyiho v Šahách, za možnosť zúčastniť sa prehliadky múzea.

                 Frederika, Milan, Nina

            Viac foto na:

        • Zážitkový deň v maskách
          • Zážitkový deň v maskách

          • 23.2.2022

            Fašiangy vytiahli žiakov 1.-4. ročníka z bežných školských dní a tak sme sa pred vyučovaním premenili na rozprávkové postavy, rôzne zvieratká, vysnívané povolania, športovcov a iné zaujímavé a kreatívne masky. Aj naše pani učiteľky boli prestrojené za pani doktorky, mačky a tak vyučovanie prebehlo v uvoľnenej a vtipnej atmosfére a zakončilo sa chodbovým karnevalom, ktorý bol plný tanca, spevu a súťaží. Žiaci tancovali na detské aj známe hity. Pri súťažných disciplínach si vyskúšali nielen svoju pohotovosť, koncentráciu, ale aj tanec s metlou, ohybnosť pri ,,limbo“ tanci, čiže tanec s podliezaním lana. Šikovnosť si preverili pri skladaní šašovských puzzle, svoju pozornosť si trénovali pri disciplíne črievička pre princeznú. Pre deti bolo nachystané fašiangové pohostenie a teplý ovocný čaj, čím by sme sa chceli poďakovať rodičom a pani kuchárkam. Po ukončení zábavy bolo všetkým smutno, že nepokračujeme v maskách aj na ďalší deň a tak sa tešíme, že sa tak ako teraz „v prestrojení“ uvidíme i budúci rok.

            Viac foto na:

        • EKO týždeň v ŠKD
          • EKO týždeň v ŠKD

          • Vo februári sme sa častejšie zamýšľali nad našou prírodou, nad zvieratami ktoré v nej žijú, nad naším správaním voči nej. Týždeň začal oddychovo pozretím si rozprávky s ekologickou tematikou. Preniesli sme sa do krajiny v ktorej bolo všetko umelé, od stromov, kvetov, cez zvieratá. Aj keď sa zdal byť tento svet ako ideálny a ,,bezúdržbový“ hlavní hrdinovia veľmi túžili vidieť reálny strom, ktorý by rástol, menil sa v priebehu striedania ročných období. A tak sme sa s nimi vydali na výpravu nájsť takýto ,,ozajstný“ strom. Spolu sme zhodnotili, že by sme nechceli bývať v takom umelom svete, preto si musíme našu prírodu chrániť.

            Ďalší deň sme upcyklovali. Možno sa pýtate, že čo sme to robili? My sme dávali odpadovým veciam druhú šancu a premieňali sme ich na niečo potrebné, pekné, užitočné.  Vyrobili sme si krásne prstienky z uzáverov od mlieka. A to teda každému sa ušlo aj po 2-3 prstienky.

            Keďže ešte stále je zima a vtáčiky si ťažko v mrazivom počasí hľadajú potravu, mysleli sme aj na nich. Vyrobili sme im pochutiny z orieškov a semienok. Pripravené kŕmitka sme rozvešali po školskom dvore. Ocko Damiána Baláža nám do ŠKD vyrobil aj vtáčiu búdku, ktorú sme tiež osadili.

            A aby sme sa aj my pričinili k tomu, že sa nestane z našej prírody umelá, rozhodli sme sa v ŠKD urobiť si malý recyklačný kútik na správne triedenie odpadu.

            Viac foto na:

        • Malá ochutnávka z nového čísla nášho školského časopisu
          • Malá ochutnávka z nového čísla nášho školského časopisu

          • Časopis Školáčik vychádza už budúci týždeň! Prečítajte si už teraz, na čo sa môžete tešiť!

            Január je síce už dávno za nami, ale naši žiaci sa hneď po zimných prázdninách podelili so všetkými o ich priania a túžby na rok 2022. Ninka Kajasová píše vo svojej úvahe o tom, čo ju tento rok čaká... Frederik Fülöp napísal pre náš časopis svoju vlastnú rozprávku! Matúš Melaga nám predstavil povolanie svojho ocina a Marianna Tomášová písala o svojej záľube, ktorou je pečenie. Určite si prečítajte aj obsiahly rozhovor s pani učiteľkou Bielekovou, ktorá odkrýva mnoho zaujímavostí zo svojho detstva aj súkromného života!

            Novou rubrikou v časopise sú vtipné hlášky z našich vyučovacích hodín. Zasmejte sa teda spolu s nami, ako sme sa aj my smiali, keď sa pani učiteľky alebo žiaci pomýlili, keď niekto povedal niečo vtipné. Mnohé hlášky sú typické pre niektoré pani učiteľky a žiaci na ne budú určite s úsmevom spomínať, aj keď z našej školy raz odídu!

        • Prijímacie pohovory - dôležité termíny
          • Prijímacie pohovory - dôležité termíny

          • Dôležité termíny pre žiakov

             

              

            do 28. 02. 2022   Stredné školy zverejnia kritériá na všetky odbory.

             

            do 20. 03. 2022   Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi   

                                     SŠ na všetky typy škôl  

             

            21. 03. - 14. 04. 2022    Overenie športového výkonu - prvá fáza

                                                              talentových skúšok na SŠŠ

             

            06. 04. 2022         Celoslovenské testovanie žiakov  T9  2022                 

                                             

            21. 04. 2022          Náhradný termín celoslovenského testovania žiakov T9 2022                       

                                          9. ročníka ZŠ

             

             02. 05. – 03. 05. 2022    1 . kolo 1. termín prijímacích skúšok (vrátane

                                                      osemročných gymnázií)

             

            04. 05. – 06. 05. 2022   1. kolo 1. termín talentových skúšok

                                                  a psychodiagnostické vyšetrenie pre stredné športové             

                                                  školy

             

            09. 05. – 10. 05. 2022     1. kolo 2. termín prijímacích skúšok (vrátane

                                                     osemročných gymnázií)

             

            11. 05. – 13. 05. 2022   1. kolo 2. termín talentových skúšok

                                                   a psychodiagnostick vyšetrenie pre stredné športové                  

                                                   školy

             

            od 16. 05. 2022             Odvolacie konanie po 1. kole prijímacích skúšok (aj

                                                   talentové odbory)

            18.5.2022                       Celoslovenské testovanie žiakov  T5  2022                

                                                             

             

             

            do 06. 06. 2022            SŠ zverejní konanie 2. kola prijímacích skúšok

             

            21. 06. 2022                 2. kolo prijímacích skúšok

             

            Od 22.6.2022               Odvolacie konanie po 2. kole prijímacích skúšok

             

            Všetky informácie o kritériách prijímacieho konania nájdete na webovej stránke konkrétnej strednej školy, príp. na webovom sídle Školské výpočtové strediská v záložke Kritériá prijímacích skúšok https://www.svs.edu.sk/prehlady.aspx.

            Proces podávania prihlášok na stredné školy v školskom roku 2021/2022.

             

            • Zákonný zástupca vypĺňa len jednu prihlášku na vzdelávanie, na ktorej uvedie v poradí podľa záujmu

                                                                                      - najviac dva netalentové odbory

                                                                                      - najviac dva talentové odbory

            • Hodnotenie žiaka na prihláške potvrdzuje riaditeľ základnej školy.
            • Termíny konania prijímacích skúšok na stredné školy sú zverejnené na webovom sídle ministerstva školstva, https://www.minedu.sk/terminy konania-prijimacich-skusokpre- skolsky-rok-20222023-a-termin-zverejnenia-zoznamu-uchadzacov-podlavysledkov-prijimacieho-konania-pre-skolsky-rok-20222023/
            • Termín na podanie (odoslanie) vyplnenej prihlášky na každú strednú školu, na ktorú sa uchádzač hlási, je do 20. marca 2022 pre všetky odbory vzdelávania (talentové odbory aj netalentové odbory). Termín na podanie prihlášky sa nevzťahuje iba na uchádzača -mladistvého vo výkone trestu odňatia slobody.
            • Prihlášku, v ktorej je jedným zo zvolených talentových odborov odbor vzdelávania na strednej športovej škole, je nutné zaslať v čo najskoršom termíne od ukončenia hodnotenia žiaka za prvý polrok z dôvodu overovania športového výkonu v čase od 21. marca 2022 do 14. apríla 2022.

             

            Prihlášku možno podať

            • elektronicky (zadáva sa v systéme aSc agenda, eŠkola) bez elektronického podpisu občianskym preukazom, alebo
            • v listinnej podobe na tlačive 056 MŠVVaŠ SR (od 01. januára 2022 s podpismi oboch zákonných zástupcov). Prihláška je platná aj s podpisom jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy písomné vyhlásenie.

            Povinnými prílohami prihlášky podľa druhu záujmu o štúdium sú:

            • Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na účel schopnosti študovať zvolený študijný

            odbor alebo učebný odbor  predkladá len uchádzač o štúdium v tých študijných odboroch alebo učebných odboroch, ktoré ministerstvo školstva do 31. januára 2022 zverejní na webovom sídle v časti regionálne školstvo/vzdelávanie na

            stredných školách, link: https://www.minedu.sk/zoznam-ucebnychodborov-a-studijnych-odborov-v-ktorych-sa-vyzaduje-zdravotnasposobilost/

            • Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a

            prevencie nie staršia ako dva roky predkladá len uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

            • Potvrdenie národného športového zväzu, že uchádzač je uvedený v zozname

            talentovaných športovcov predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole.

            • Vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore telovýchovné

            lekárstvo  predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej

            športovej škole.

            •  Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti predkladá len uchádzač so zmenenou

            pracovnou schopnosťou.

            • Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti

            študovať zvolený odbor vzdelávania predkladá len uchádzač so zdravotným znevýhodnením.

            • Potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho

            vzdelávania, vydané zamestnávateľom, ktorý má so školou uzatvorenú zmluvu o

            duálnom vzdelávaní, predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie

            v študijnom odbore alebo učebnom odbore, v ktorom sa odborné vzdelávanie a príprava poskytuje v systéme duálneho vzdelávania.

            • Kópie vysvedčení predkladá len uchádzač, ktorý bol z niektorého vyučovacieho predmetu na vysvedčení hodnotený slovne (v tomto prípade predkladá len vysvedčenie s príslušným slovným hodnotením), alebo ak nie je možné, aby základná

            škola, ktorú žiak navštevoval alebo navštevuje, potvrdila hodnotenie žiaka uvedené na prihláške.

            • Kópie diplomov alebo certifikátov, ktoré preukazujú umiestnenie žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži (nepovinná príloha) predkladá len uchádzač, ktorý uvádza v prihláške umiestnení v predmetovej olympiáde alebo súťaži.

            Forma podania prihlášky

            Ak zákonný zástupca podáva prihlášku elektronicky

            • Konkrétny formulár prihlášky si vygeneruje zo školského informačného systému,ktorý

            škola používa. Niektoré údaje budú predvyplnené z databázy školského informačného

            systému, ďalšie požadované údaje doplní zákonný zástupca.

            • Vyplnenú prihlášku odošle prostredníctvom školského informačného systému

            najneskôr do 14. marca 2022 základnej škole na potvrdenie hodnotenia. K prihláške

            pripojí povinné prílohy podľa bodu 1 písm. g) v zoskenovanej podobe ako prílohy

            k elektronickému podaniu a potvrdí podanie prihlášky.

            • Riaditeľ základnej školy prihlášku elektronicky potvrdí bezodkladne tak, aby zákonný

            zástupca mohol podať prihlášku na vzdelávanie v zákonnej lehote do 20. marca 2022.

            • Školský informačný systém po potvrdení prihlášky riaditeľom základnej školy

            a potvrdení podania prihlášky zákonným zástupcom odošle prihlášku všetkým

            stredným školám, ktorých odbory vzdelávania uviedol zákonný zástupca v prihláške. Ak

            vznikne technický problém s odoslaním prihlášky prostredníctvom školského

            informačného systému na niektorú zo škôl uvedených v prihláške, zákonný zástupca

            dostane zo školského informačného systému upozornenie o tom, že prihlášku musí

            zákonný zástupca vytlačiť, podpísať a do 20. marca 2022 aj s prílohami podať na

            príslušnú školu poštou alebo osobne; pri podaní prihlášky poštou je určujúci dátum jej

            podania na poštovú prepravu.

             

            Ak zákonný zástupca podáva prihlášku v listinnej podobe

            • Prihlášku vyplní na tlačive 056 MŠVVaŠ SR / od 1. januára 2022.
            • Riaditeľ základnej školy, ktorú žiak navštevoval alebo navštevuje, potvrdí hodnotenie

            žiaka uvedené na prihláške bezodkladne tak, aby zákonný zástupca mohol podať

            prihlášku na vzdelávanie v zákonnej lehote do 20. marca 2022; ak potvrdenie

            riaditeľom základnej školy nie je možné, uchádzač alebo zákonný zástupca uchádzača

            pripoja k prihláške kópie vysvedčení.

            • Zákonný zástupca vyhotoví potrebný počet kópií tlačiva prihlášky a povinných príloh

            podľa bodu 1 písm. g), podľa počtu odborov vzdelávania, ktoré uviedol v prihláške. Ak

            nemá možnosť vyhotoviť kópie, vyhotoví ich škola.

            • Zákonný zástupca každú kópiu prihlášky podpíše a do 20. marca 2022 každú kópiu

            prihlášky s prílohami podá poštou alebo osobne každej strednej škole, ktorej odbory

            vzdelávania uviedol v prihláške. Pri podaní prihlášky poštou je určujúci dátum jej

            podania na poštovú prepravu.

            • Prihlášku podpisuje uchádzač a obaja zákonní zástupcovia. Zákonní zástupcovia sa

            môžu dohodnúť, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca; o tejto

            skutočnosti doručia písomné vyhlásenie riaditeľovi školy.

             

            Prijímacie skúšky

             

            • Riaditeľ strednej školy pozve uchádzačov na prijímacie skúšky najneskôr 5 dní pred

            termínom ich konania.

            • Ak riaditeľ strednej školy zaradil do podmienok prijímacieho konania prijatie

            uchádzača bez prijímacej skúšky na základe výsledkov externého testovania,

            uchádzač, ktorý splnil podmienky prijatia bez prijímacej skúšky, prijímaciu skúšku

            nebude konať a bude mu priznaný maximálny počet bodov za prijímaciu skúšku.

             

            Termíny konania prijímacích skúšok na gymnáziá, stredné odborné školy, školy umeleckého priemyslu a konzervatóriá

             

            1. termín:
            • odbory vzdelávania, v ktorých sa nevyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania: 2. 5. 2022 alebo 3. 5. 2022

             

            • odbory vzdelávania, v ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania:  4. 5. 2022, 5. 5. 2022 alebo 6. 5. 2022

             

            1. termín:
            • odbory vzdelávania, v ktorých sa nevyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania:  9. 5. 2022 alebo 10. 5. 2022

             

            • odbory vzdelávania, v ktorých sa vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania:  11. 5. 2022, 12. 5. 2022 alebo 13. 5. 2022

             

            Zverejnenie zoznamu uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania

            • Riaditeľ strednej školy zverejní zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho

            konania dňa 18. mája 2022 a v tomto termíne odošle uchádzačovi rozhodnutie

            o prijatí.

            V počte žiakov, ktorých prijíma do prvého ročníka, riaditeľ strednej školy rezervuje

            potrebný počet miest pre všetkých uchádzačov, ktorí sa prijímacej skúšky zo

            zdravotných dôvodov nemohli zúčastniť a boli riadne ospravedlnení; týmto

            uchádzačom určí riaditeľ strednej školy náhradný termín prijímacej skúšky najneskôr

            do 31. 8. 2022.

            • Zákonný zástupca najneskôr 23. mája 2022 (23:59 hod.) písomne potvrdí strednej

            škole prijatie na vzdelávanie. Ostatné rozhodnutia o prijatí na odbory vzdelávania uvedené v prihláške strácajú

            platnosť.

            • Zákonný zástupca sa môže proti rozhodnutiu riaditeľa strednej školy o neprijatí

            odvolať v lehote do 5 dní odo dňa doručenia rozhodnutia.

             

             

        • Vyučovanie v roku 2022 sa začína 10. januárom 2022
          • Vyučovanie v roku 2022 sa začína 10. januárom 2022

          • Vážení rodičia, milé deti, milí žiaci!

             

            V novom roku 2022 prajeme všetkým najmä veľa zdravia a žiakom veľa úspechov vo vzdelávaní a zároveň prianie, aby sme čo najviac času spoločne prežili v škole, v kolektívoch, či v pracovných tímoch.

             

            Od 10. januára 2022 sa stretneme v materskej i v základnej škole na prezenčnom vyučovaní vo všetkých ročníkoch, v prevádzke bude tiež ŠKD. I naďalej je potrebné prísne dodržiavanie protiepidemických opatrení, preto odporúčame pred návratom do školy otestovať žiakov samotestami v domácom prostredí. Použite testu je potrebné nahlásiť prostredníctvom Edupage alebo oznámiť triednemu učiteľovi už zaužívaným spôsobom.  

            V pondelok, t. j. 10.januára pred vstupom do školy je žiak povinný odovzdať písomné potvrdenie o bezpríznakovosti, ktoré je podpísané rodičom alebo zákonným zástupcom. Na školách budú zároveň podľa vyhlášky ÚVZ povinné rúška pre žiakov, a všetkých zamestnancov školy. Prekrytie horných dýchacích ciest nie je povinné pre deti v materskej škole.

            Škola sa riadi pokynmi MŠVVaŠ SR, ktoré sú zároveň zverejňované v rozhlase či v televízií alebo na stránke ministerstva školstva  a aktuálnou vyhláškou RÚVZ.  

            Tešíme sa na stretnutie!

             

             Odporúčania pre ďalšie obdobie:

            Odporúča sa testovanie žiakov realizovať 2x týždenne, t.j. v pondelok a vo štvrtok ráno pred nástupom do školy a povinnosťou rodiča je použitie testov nahlásiť triednemu učiteľovi za každý týždeň.

            Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti žiak odovzdáva po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 3 a viac po sebe nasledujúcich dní (vrátane víkendov a sviatkov).

             

             

          • Pokojné Vianoce

          • Najkrajšie darčeky tie nie sú v krabičkách,

            tie máme ukryté len v našich srdiečkach.

            V Štedrý večer vianočný skúsme si ich priať,

            možno ich prinesie ten, kto má nás rád.

             

            Pokojné vianočné sviatky v kruhu svojich najbližších,

            veľa zdravia, šťastia, spokojnosti a pokoja

            v novom roku 2022 Vám úprimne želá

            kolektív zamestnancov ZŠ  s MŠ v Demandiciach.

             

        • Pečieme pre zdravotníkov
          • Pečieme pre zdravotníkov

          • Poslednú vyučovaciu hodinu dištančného vzdelávania sa niektorí žiaci venovali online príprave nepečených čokoládových guliek. Na ich zhotovenie sme potrebovali iba 4 suroviny: čokoládové bebe keksy, salko, maslo a kakao. Tí kreatívnejší využili aj kokos a do polovice zmesi z neho trochu zamiešali, potom guľky obaľovali v kakaovom prášku z rozdrvených keksov alebo v kokose.

            Žiaci nachystali cez víkend sami alebo so svojimi šikovnými maminami krabičky plné vianočných koláčikov, ktoré sme od nedele roznášali medzi naše pani sestričky, pani doktorku, pána doktora a do lekárne. Deti sa tak zapojili do pečenia pre niektorých našich demandických zdravotníkov, ktorí sú v týchto časoch príliš vyťažení a každé malé prekvapenie im vyčarí úsmev na tvári. Okrem pečenia vyrábali kartičky, pozdravy či drobné darčeky.

            Všetci obdarovaní boli milo prekvapení a nadšení, že si na nich niekto spomenul, venoval im svoj vzácny voľný čas a pripravil pre nich takéto krabičky. Dokonca nás vítali aj s mrzutou tvárou plnou starostí, ale krabička plná voňavých koláčikov od detí zamračenú tvár zmenila na láskavý úsmev.

            Ďakujeme ešte raz všetkým zdravotníkom, ktorí sa o naše zdravie tu v Demandiciach starajú!

        • Prvé online stretnutie žiakov – aktivity projektu Erasmus+ WHAT A WASTE
          • Prvé online stretnutie žiakov – aktivity projektu Erasmus+ WHAT A WASTE

          • Prvé spoločné aktivity tohto školského roku, v ktorom pokračujeme v projekte Erasmus+ boli naplánované na november a december 2021. Spočiatku sme mohli pracovať naozaj spoločne v škole, kde si každý zo žiakov vytvoril svojho avatara a predstavil sa v krátkej nahrávke v anglickom jazyku svojim spolužiakom zo zahraničia. Do ďalších aktivít nám už zasiahli opatrenia súvisiace s Covidom 19, a tak sme sa snažili aspoň v malých triednych skupinkách pokračovať v aktivitách cez platformu eTwinning -Decodeme (Rozlúšti ma), kde sme sa dozvedeli zásadnú otázku, na ktorú sme potom hľadali odpoveď v Answergarden – pojmovej mape s našimi nápadmi. Pustili sme sa aj do výroby produktov z recyklovaných materiálov a vyrobili sme búdky pre vtáčiky z použitých obalov na mlieko. Čo sme z pripravených aktivít nestihli v škole, pokúsili sme sa dokončiť cez online stretnutie slovenských žiakov, ktoré sa uskutočnilo 15. 12. 2021 počas dištančného vzdelávania. Žiaci 5., 6., 8. a 9. sa ukázali ako šikovní riešitelia všetkých rébusov a úloh, pred ktoré boli postavení. Problém im nerobí ani anglický jazyk, ani logické myslenie a ani tvorivosť. V tom všetkom sa vďaka projektu WHAT A WASTE zdokonaľujú.

            Výsledky našej práce si môžete pozrieť v prezentácii.

             

            Prezentácia:

        • EuroChristmas
          • EuroChristmas

          • V čase Adventu najkrajšieho sviatku roka – Vianoce, sa naša škola v rámci anglického jazyka zapojila do pekného eTwinning projektu - EuroChristmas

            Do projektu sa prihlásili školy z mnohých európskych krajín ako Francúzsko, Česká republika, Grécko, Turecko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Nemecko a mnohé iné. Na našej škole žiaci vytvorili krásne vianočné eTwinning ozdoby s pozdravmi, ktoré sme zaslali do vybraných krajín. Okrem ozdôb sme sa podelili aj o svoje tradície, ktoré sú u nás typické pre Vianočnú večeru a aj recept našich výborných medovníkov.

            Dorazilo k nám aj niekoľko nádherných vianočných ozdôb od našich partnerov z eTwinning projektu, aby sme si s nimi mohli vyzdobiť naše triedy. Veľmi nás to potešilo a zahrialo pri srdci v tomto nádhernom čase. Spoločne Vám prajeme krásne Vianoce plné lásky a radosti!

             

        • 2.číslo školského časopisu Školáčik
          • 2.číslo školského časopisu Školáčik

          • Predvianočné druhé číslo časopisu Školáčik Vám prináša v online verzii rozhovor s našou novou pani učiteľkou Mátyásiovou, tvorbu poézie nonsensu, kedy deti spájajú nezmysly do veršov a vznikajú zdanlivo nezmyselné básne, ktoré však majú za cieľ vyčariť úsmev na tvári. Súčasťou tohto čísla je aj rubrika Čo nás baví, kde nám Ninka Kajasová predstavila háčkovanie. Simonka Višky opísala prácu opatrovateľky, ktorú vykonáva jej maminka. Milan Kajas nám svojou úvahou o covide približuje svoje myšlienky na túto tému. Sára Nováková napísala fantastickú rozprávku s názvom Pomiešané rozprávky. Nechýbajú ani názory našich žiakov, čo pre nich znamenajú Vianoce. 

            Želáme Vám príjemné čítanie!

        • Školský časopis Školáčik
          • Školský časopis Školáčik

          • Začítajte sa do nášho nového školského časopisu Školáčik, ktorý je už aj v online verzii. Tvoria ho deti 5.-9. ročníka samy pod vedením šéfredaktorky deviatačky Ninky Kajasovej. 

            Chceme sa Vám prostredníctvom neho prihovárať každé dva mesiace. Radi by sme Vám priniesli novinky spoza zatvorených dverí našej školy, názory detí, ich vlastnú tvorbu - poéziu, úvahy, príbehy. 

            V rubrike Čo ma baví predstavujeme vždy jedného žiaka a jeho hobby, ktorému sa venuje vo voľnom čase.  V rubrike Môj rodič je povolaním Vám chceme priblížiť zamestanania našich rodičov, ich pozitíva aj negatíva a náplň ich práce. V každom čísle si môžete prečítať aj rozhovor s nejakou pani učiteľkou, o výbere ktorej rozhodujú deti hlasovaním.  

            Radi privítame Vaše návrhy, nápady, postrehy, ale aj pochvaly!